Стижу долари и из далеке Канаде: Уговор Србије са покрајином Квебек упућен на одобрење
Држава Србија склопила још један уговор о социјалној сигурности са канадском области Квебек.
Влада Србије усвојила је Предлог закона о потврђивању уговора о социјалној сигурности између Влада Србије и Квебека и упутила га Скупштини Србије на ратификацију.
ХИТРА РЕАКЦИЈА АЗИЈСКОГ ЗМАЈА: Пекинг не преза ни пред ким, оштро се противи најновијем потезу САД
КРАЉИЦА СЕ ОПРАШТА ОД ВОЉЕНОГ ПРИНЦА ФИЛИПА: Поделила је најдражу фотографију са војводом, досад невиђену (ФОТО)
ВАЖНА ПИТАЊА "НА СТОЛУ" Јапански премијер први страни лидер у Белој кући откад је Бајден преузео дужност
Овим уговором се, како за Танјуг каже директор Републичког завода за социјално осигурање Зоран Пановић, на свеобухватан начин уређује остваривање права из области пензијско-инвалидског осигурања, права по основу повреде на раду и професионалне болести, као и здравственог осигурања.
Према његовим речима, споразум између две владе је након трогодишњег преговарања, потписан у јуну прошле године, а процедура је таква да би сада требало да га ратификују парламенти Србије и Квебека, а три месеца након тога да почне његова примена.
- У овом тренутку се не може са сигурношћу рећи када ће то бити, али очекујем да његова примена крене, ако не до краја ове, онда почетком следеће године - каже Пановић.
Споразум ће пуно значити бројној српској дијаспори у овој канадској покрајини, јер и они који су отишли деведесетих година прошлог века, а било их је доста, наредних година стижу на ред за пензионисање.
Пановић објашњава да је споразум са Квебеком свеобухватнији од онога који Србија од 2014. године има са Канадом и којим није обухваћено здравствено осигурање.
- Споразум са Квебеком је мало шири, јер поред исплате пензија и сабирања стажа осигурања, обухвата и здравствено осигурање, па наши грађани који оду у Квебек или канадски који дођу у Србију, пословно или туристички могу да користе одређене здравствене услуге - прецизира он.
Док се чека на ратификацију споразума у парламентима, Завод за социјално осигурање са својим канадским колегама припрема одговарајуће двојезичне обрасце, као што су захтеви за пензију, потврде о стажу и слично и тај посао се, како наводи Пановић, приводи крају.
Када је реч о преговорима о постизању споразума из ове области са другим земљама, каже да су у току преговори са Азербејџаном и Тунисом. Са Азербејжаном је одржана једна рунда преговора у Бакуу прошле године, али од тада због пандемије састанка није било.
- Са Тунисом смо имали две рунде разговора и трећу у марту преко видео конференције. То приводимо крају и са Тунисом ћемо имати свеобухватан споразум којим ће бити регулисано и пензијско-инвалидско и здравствено и осигурање за случај незапослености - објашњава Пановић.
Он указује да преговори са Украјином и Аустралијом трају дуго, али још нису завршени, а од других земаља које су нам занимљиве јер тамо има доста наших људи а са њима немамо споразуме, наводи Шпанију и Португалију.
Иницијативе које је Србија раније упућивала према овим државама, оне нису прихватиле, али ће како наводи саговорник Танјуга, те иницијативе бити обновљене.