Џиновски КОРАК НАПРЕД за Србију: Јавни дуг ДРАСТИЧНО ПАДА
Учешће јавног дуга у бруто домаћем производу Србије смањено је за четири године скоро 20 одсто.
План Управе за јавни дуг је да се спусти на ниво од око 47 одсто до краја 2022. године, изјавила је в.д. директора те управе Ана Триповић.
- Србија се задужује како би финансирала инфраструктурне пројекте, градњу аутопутева и мостова и железничку инфраструктуру, а не као пре неколико година, кад је тај новац користила за финансирање плата и пензија - казала је Триповић.
Хрвати вуку Меркел за рукав: Распламсава се борба за Фолксваген
ЈОВАН УШТЕДЕО 5.000 ЕВРА И СКРАТИО ПЕРИОД ОТПЛАТЕ КРЕДИТА: Ево како му је то пошло за руком!
Предузетници, обратите пажњу, 1. јануар доноси ОГРОМНЕ ПРОМЕНЕ У ПОСЛОВАЊУ
Друга врста задуживања, како је истакла, служи за отплату скупих старих дугова. Тако је ове године отплаћено више од 1,6 милијарди долара обвезница емитованих 2011. и 2013. године.
- Успели смо да спустимо јавни дуг који износи око 23,8 милијарди евра на ниво од 51,9 одсто БДП-а. До чега су довела позитивна економска кретања. Приближавамо се зони која пружа безбедност од фискалне кризе у случају глобалних рецесионих кретања - рекла је Триповић.
Како је објаснила, ревидирана Фискална стратегија за 2020. укључује пројекције јавног дуга за 2021. и 2022. годину и у њој је предвиђена динамика спуштања нивоа јавног дуга на 45 одсто БДП-а.
- Управљање и одрживост јавног дуга ће се обезбедити ограничењем издавања нових гаранција, ограничењем закључивања нових пројектних зајмова у случајевима да претходно одобрени зајмови нису ефикасно коришћени, откупом једног дела скупог дуга коришћењем средстава из повољнијих зајмова или приватизационих прихода уколико за то постоје могућности - рекла је Триповић.
Говорећи о плану државе о дугорочном задуживању, навела је да је намера да се што више развија домаће тржиште капитала, како би се за финансирање обавеза у буџету користило задуживање како са домаћег, тако и са страног тржишта капитала, јер је то најјефтинији вид задужења.
- Развојем домаћег тржишта, емисијама у домаћој валути и пре свега на дуги рок, побољшаћемо и структуру јавног дуга и повећати однос унутрашњег дуга у односу на спољни. У последњих седам година учињен је значајан напредак у погледу повећања просечне рочности динарских државних хартија од вредности и смањења трошкова финансирања по основу овог вида задуживања. Просечна купонска стопа динарских државних хартија од вредности смањена је са 12,4 одсто, колико је износила на крају септембра 2012. године, на 5,5 одсто на крају августа 2019. године - рекла је Триповић.
На питање колико тренутно држава дугује кроз гаранције јавним предузећима, навела је да је Законом о јавном дугу регулисано да држава може дати гаранцију само ако се средствима кредита за који се даје гаранција финансирају капитална улагања, тако да је јавни дуг по основу издатих гаранција у новембру 2019. године износио око 1,5 милијарди евра, што је за око 46 одсто мање у односу на 2013. годину када је износио 2,8 милијарди евра.
Дом војске продају за 76 евра по квадрату! Војни комплекси широм Србије иду на добош
СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Уговор за МОРАВСКИ КОРИДОР у наредних 10 дана, а ево где ће бити потписан
Босанац прво блокирао Фолксваген, а сад га и тужио: Шта су то Немци згрешили?
Метал који убија сјај злату, али Руси задовољно трљају руке: Постају лидери у производњи!
Балкански "краљ банана" основао нову авио-компанију: Намерава да преузме и пропалог словеначког гиганта?