ЛЕПЕ ВЕСТИ: Србија водећа у региону по пројектима за образовање који МОДЕРНИЗУЈУ наставу
"Око 8 милиона евра долази у Србију сваке године"
По броју одобрених пројеката које универзитети у Србији добију од Европске уније кроз Еразмус плус програм, али и по количини новца који се повлачи, Србија је на првом месту међу земљама Западног Балкана.
Реч је о пројектима који се односе на размену студената и професора, опремање образовних установа, али и пројектима који се тичу младих и спорта.
Све враћено на старо: Влада Србије смањила порез адвокатима
Поново исти сценарио: Грађани бесни, остављају пуне корпе јер им VISA опет не ради
У протекле три године институцијама у Србији које се баве образовањем одобрена су 602 пројекта, која подразумевају размену запослених и студената са земљама ЕУ.
У Фондацији Темпус, која води Еразмус плус програм, кажу да је укупно за те пројекте одобрено 26 милиона евра, што је највише у региону Западног Балкана. Прва следеће земља успела је да повуче нешто више од 13 милиона евра, што је дупло мање од Србије.
- Око осам милиона евра долази у Србију сваке године за пројекте међународне размене студената и наставника. Један број студената и наставника одлази на универзитете у ЕУ, а један број наставнијка из ЕУ долази у Србију - каже управница Фондације Темпус Марија Филиповић Ожеговић.
Осим размене студената кроз програм Еразмус плус спроводе се пројекти који имају за циљ модернизују наставе у образовним установама и годишње се одобри око десет таквих пројеката, вредности око десет милиона евра.
- Србија је показала до сада да има добар капацитет за конкурисање за пројекте, што значи да можемо да пишемо пројекте који се одобравају за финасирање. У поређењу са осталим земљама Западног Балкана Србија показује најбоље резултате како у погледу повлачења средстава за студентске размене, тако и у погледу опремања образовних установа - рекла је Ожеговић.
Највећи универзитети - Универзитет у Београду и Универзитет у Новом Саду имају највише пројекта, али позитивних примера успешно реализованих пројеката има на свим универзитетима у Србији.
Ожеговић је као пример навела Универзитет у Нишу где је кроз пројекат набављена метеоролошка станица која је на располагању студентима у пракси, али и пример Високе школе где је на исти начин набављена опрема за лабораторију и рачунарске учионице где студенти изводе вежбе.
- Захваљујући оваквом приступу може се унапредити запослење младих када заврше факултете јер имају теоријско и практично искуство - појаснила је.
Појашњава, такође, да није реч о кредитима већ о бесповратним средствима и да је важно да се оправда поверење и средства наменски потроше.
Србија је лидер у региону Западног Балкана и по пројектима намењених младима за које је ове године издвојено 1,7 милиона евра, што је повећање у односу на прошлу годину када су организације у Србији биле најуспешније на Западном Балкану, са одобрених 1,5 милиона евра за реализацију пројеката намењених младима.
Еразмус плус је програм Европске уније који финансира пројекте из области образовања младих и спорта.