Лепе вести за све који примају минималац!
Почетници у пословању биће ослобођени плаћања пореза на зараде и доприноса за обавезно социјално осигурање у години оснивања предузећа и у наредној години
Минимална цена рада у Србији је од почетка 2018. повећана са 130 на 143 динара по сату и сада износи 24.822 динара месечно.
Прочитајте и:
Минималац је прошле године износио 22.620 динара, а од Нове године је повећан за 2.202 динара. Минималну зараду у нашој земљи прима око 350.000 радника.
Неопорезиви део зараде радника, уместо прошлогодишњих 11.790 динара, повећан је од Нове године на 15.000 динара.
У Влади кажу да ће се највећи ефекат измене Закона о порезу на доходак, којим је повећан неопорезиви део зараде, одразити управо на око 350.000 радника у Србији који примају минималну зараду. Та пореска олакшица увешће прогресивност у опорезивању и растеретити привреду за око 11,6 милијарди динара.
У наставку борбе за смањење незапослености, олакшице за запошљавање нових радника остаће на снази до краја 2019. године и то тако што ће предузетници имати право на повраћај плаћеног пореза и доприноса од 65 одсто до 75 одсто.
У Влади наводе да су сетом пореских закона, које је Скупштина Србије усвојила у децембру 2017. године, уведени значајни подстицаји за почетнике у пословању чиме је, истиче, истовремено спроведена једна од најважнијих мера Националног програма за сузбијање сиве економије.
Кључна новину у законима усвојеним у децембру је увођење подстицаја за почетнике у пословању, који ће бити ослобођени плаћања пореза на зараде и доприноса за обавезно социјално осигурање у години оснивања предузећа и у наредној години. Та новина односи се на зараду оснивача предузетничке радње и зараде до девет новозапослених особа које морају да буду тек свршени средњошколци, студенти или особе са евиденције Националне службе за запошљавање.
Примена мере почиње у октобру 2018. и важиће за предузетнике у режиму исплате личне зараде.
Анализа пореског и непореског оптерећења почетника у пословању, коју је реализовао НАЛЕД, показује да уштеде које ће по овом основу остварити предузетници иду и до 250.000 динара годишње по особи код исплате минималне зараде.
У Влади кажу да ће сет пореских закона који је усвојен омогућити боље пословно окружење, мање намете за привреду и боље услове за веће запошљавање што, додају, ствара простор за ново запошљавање у приватном сектору, са намером да буде прави мотор развоја српске привреде.