ВЕЛИКИ КОРАК НАПРЕД: Ускоро крећу летови између Београда и Приштине, погледајте како ће функционисати
Према споразуму у Вашингтону обе стране ће појачати контролу путника у авиосаобраћају
Очекује се покретање летова између Београда и Приштине у наредним месецима, након споразума потписаних прошле недеље у Вашингтону.
Бруто девизне резерве Народне банке Србије на крају августа 13,4 милијарде евра
БЕОГРАД ПОСТАЈЕ ФИНАНСИЈСКИ ЦЕНТАР РЕГИОНА: Шта за Србију значи долазак ДФЦ-а?
Урађен план развоја циркуларне економије: Ево зашто је то веома значајна вест за све нас
Министар за инфраструктуру тзв. Косова Арбан Абраши, изјавио је у четвртак да ће летови почети у "рекордно кратком року" и да ће их обављати немачка авио-група Lufthanza.
- Имамо ваздухопловни споразум за први лет између Приштине и Београда после 21 године - изјавио је истовремено Ричард Гренел, специјални амерички изасланик за преговоре између Београда и Приштине.
У тексту се напомиње да су Београд и Приштина потписали у фебруару Писмо о намерама о успостављању посебне ваздушне линије (БПСАР) уз посредовање САД-а, којим се предвиђа да "Јуровингс" започне летове између два града.
Тим документом су решене главне препреке из прошлости за обнављање летова, као што су питања контроле ваздушног саобраћаја и порези.
Према споразуму две стране, путницима који буду летели из Београда за Приштину и обрнуто, неће бити потребни пасоши за путовање, већ само националне личне карте.
Штавише, власници пасоша тзв. Косова моћи ће да користе тај лични идентификациони документ за наставак пута, односно преседање на београдском аеродрому Никола Тесла за даље дестинације.
Управа за цивилно ваздухопловство тзв. Косова раније је потврдила да ће писте које су коршћене пре сукоба 1999. године поново бити у употреби, што значи да неће бити потребе да се за ове летове користи македонски ваздушни простор.
"Јуровингс" је добио право на то да утврђује цене карата, да бира партнере за кодшер и опрему коју ће користити за летове.
У споразуму потписаном прошле недеље у Вашингтону такође се напомиње да ће "обе стране појачати контролу путника у авиосаобраћају, међусобну размену информација и да ће се, у оквиру америчке платформе за пограничну сарадњу на Балкану, посветити техношлошким унапређењима за борбу против илегалних активности применом и операционализацијом система за скрининг и информисање које обезбеђују САД, укључујући ПИСЦЕС, АПИС, АТС-Г и СРТП.
КОНКУРЕНЦИЈА ДОНОСИ НИЖЕ ЦЕНЕ: Вучић детаљно појаснио зашто је диверзификација енергената добра за Србију
ОВОГОДИШЊИ ПРИНОС ПОДБАЦИО ЗБОГ ВРЕМЕНСКИХ НЕПРИЛИКА: За род из Шумадије и Војводине још има спаса
ВЕЛИКИ СКАНДАЛ: Трамп грешком послао чекове у Аустрију, већ 108 уновчено
АМЕРИКАНЦИ ЋЕ ПОЛУДЕТИ ОД СРЕЋЕ КАД ОВО ЧУЈУ: Због Наваљног се обуставља пројекат Северни ток?
ЧУВЕНИ ПРОИЗВОЂАЧ КАМИОНА ПРЕД КОЛАПСОМ: Морају да отпусте 9.500 радника