Лозинке одлазе у прошлост? Дигитални токен ускоро у Србији: Отисак прста и црте лица уместо платне картице
Родитељи данашњих тинејџера често кажу да би њихова деца код куће могла за "забораве главу" али мобилни телефон – никако.
Изгледа да ће и они ускоро стећи сличну навику јер модерна технологија претвара паметне телефоне у новчаник и платне картице, и то већ данас. Осим коришћења на продајним местима, моћи ће наравно да се користе и за онлајн плаћања. Прецизније, бројеве, лозинке и остала средства препознавања замењиваће биометријски систем заштите.
Ту област регулише и нова директива Европске уније ПСД-2 која се примењује од 14. септембра и уводи нова правила у провери идентитета. Она за сада не утиче директно на наше тржиште, али познато је да Србија иде у корак с прописима који се примењују у ЕУ те да их усваја.
Ко је човек који доводи "ТЕСЛУ" у Србију: Илон Маск хоће да ВРАТИ СРПСКЕ ИДЕЈЕ У ДОМОВИНУ
Отвара се НАЈВЕЋИ АЕРОДРОМ НА СВЕТУ: Терминал у облику МОРСКЕ ЗВЕЗДЕ
ОВО МОРАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ АКО ИМАТЕ КОЛА: Пет знакова који откривају да је ауто био УДАРЕН
Новина која нам стиже зове се дигитални токен. То је замена за платну картицу у дигиталном свету. Дигитална платна картица је везана за уређај, односно мобилни телефон корисника и трговца. Без обзира на то где се обаваља куповина, плаћање може да одобрити само власник, и то приказивањем свог портрета на уређају или прислањањем прста тамо где као идентификација при плаћању служи отисак.
Власници који изгубе мобилни телефон имали би разлога за бригу, али само на први поглед.
- Картица је претворена у токен који је везан за мобилни телефон. За плаћања код различитих трговаца потрошачи имају различите токене. Уколико им неко украде телефон, корисници могу повући токен за мобилни телефон и на тај начин поништавају целу картицу - објашњавају стручњаци.
У Европској унији овај вид плаћања подржава 250 банака.
Европска држава се суочава са ДЕФИЦИТОМ СПЕЦИЈАЛИСТА: Запослили 2.000 страних лекара!
Крах једне од највећих туристичких агенција утицаће и на грађане у Србији: Ево на који начин!
Земља снова: У овој држави сваки грађанин добије скоро 500 евра ако се бави спортом!
Како мобилни новчаници буду освајали клијенте банака, тако ће и та новина добијати на популарности. Зато је и добро што је директива донета.
Надлежни који воде финансијску политику у ЕУ били су опрезни. Они траже да се приликом идентификације онога ко плаћа идентитет провери на два начина да би се уплата одоборила. Истовремено, директива је одбацила плаћања путем СМС порука јер у ЕУ сматрају да то није безбедно.
БОНУС ВИДЕО: ЧОВЕКОВ ЖИВОТНИ ВЕК РАСТЕ: Јужнокорејке најдуговечније, а Срби ће живети КРАЋЕ од Хрвата (ВИДЕО)