МАЛИ КОМЕНТАРИСАО ПОСЕТУ СИ ЂИНПИНГА: Ово су велике СТВАРИ за економију, ОЗБИЉНА развојна шанса пред Србијом
Министар финансија у Влади Србије Синиша Мали гостовао је у Новом јутру на ТВ Пинк где је говорио о резултатима посете кинеског председника СИ Ђинпинга.
Он је на почетку рекао да је и даље под великом ипресијом свега што се десило у претходна два дана Београду и Србији.
- Начин на који он представља своју земљу, част коју је указао Србиј ида проведе ноћ и цео дан у Београду, да други пут за осам година дође за њега у релативно малу земљу. На такав начин је показао велико поштовање према нашој земљи. То је резултат одговорне политике Вучића - рекао је Мали.
Наводи да то отвара нове перспективе напретка и развоја Србије.
- Сарадња са Кином, споразум о слободној трговини је, уз ЕКСПО, је највећа развојна шанса наше економије када погледате 10, 20 година унапред - истакао је Мали.
Јуче смо потписали 29 споразума, извозимо слободно суве шљиве, боровнице, након тога Малиду брескве, јабуке, сојино уље, пиво, вода, кисела вода, фармацеутски производи, наша вина. Мотивисаћемо домаће произвођаче да буду конкурентнији, рекао је Мали.
Између 38 и 62 посто су царине до Кине, то је огроман трошак. Ми немамо те царине, онда видите колико сте конкурентнији и имате простора да подигнете цену, каже министар.
- Још важније од тог споразума који ступа 1. јула на снагу, је заједничка изјава два председника. Прва земља у Европи са којом Кина потписује такав документ, о заједничкој будућности. Велика потврда угледа који Србија има, као прва земља у Европи са таквим партнерством са Кином - рекао је Мали.
Он каже да по једном истраживању, од 44 области иновације технолошкој развоја и вештачке интелигенције, у 37 области Кина је лидер.
Мали каже да је Си срекао да је искрено импресиониран и дирнут дочеком и да се то заиста приметило.
- Речи које је он упутио нашем председнику је потврда Вучићеве визије развоја Србије - каже Мали.
Он је поменуо шест тачака о којима је причао Си на конференцији.
- Са споразумом заједничку будућност, друга тачка је била споразум о слободној трговини. Трећа је био ЕКСПО, не смао да ће учествовати, већ ће сва искуства поделити на нама. Три стотине студената из Србије ће бити гости и имати прилику да студирају у Кини. То је залог за будућност, они ће бити мост сарадње. Педесет младих научника којима ће отворити врата лабораторија - навео је министар.
Причали смо о погону за производњу возова.
- Велики је дефицит у производњи у свету. Тражња је огромна,а у овом тренутку имате већу тражњу него понуду. Они то праве боље и јефтиније него било ко. Разговарали смо о електричним аутомобилима, летећим таксијима - каже он.