Малинари ЗАХТЕВАЈУ: Разбити картел хладњачара
"Држава ту може да нам помогне"
Представник Асоцијације малинара и купинара Србије Добривоје Радовић рекао је данас да малинари већ дуже време траже да се "разбије картел хладњачара", док је председник Скупштине општине Ариље и члан удружења малинара "Виламет спас" Драгиша Терзић затражио да држава обезбеди "фер тржишну утакмицу".
Прочитајте и:
Одлука Асоцијације је да малинари не беру род уколико се не постигне договор с извозницима, рекао је Радовић за Нови дан.
Он је навео да се просечна извозна цена малине, до маја, креће од 1,95 до 2,20 евра.
- Тражимо од државе двадесет година да се разбије картел хладњачара. Они ту могу да нам помогну. Не тражимо од председника државе и председнице Владе да нам кажу цену малине, већ само тражимо да држава уреди тржиште - рекао је Радовић.
Он је истакао да је у протеклом периоду дошло до помака кад је реч о односу државе према малинарима.
Према његовим речима, одобрено је 82 милиона динара за шест општина - Ивањица, Ариље, Косјерић, Пожега, део Драгачева и део Ужица.
Терзић је у Новом дану нагласио да су малинари протестовали у Пријепољу јер су иритирани ставом хладњача који је "безобразан".
- Јер, ако вам неко изађе с ценом 49,90 динара за килограм малине, а ваш радник који бере кошта 60 динара, онда је то гурање прста у око произвођачима. А подаци су да је, до априла, просечна извозна цена малине 2,05 евра - рекао је Терзић.
Терзић каже да у Ариљу има око 350 хладњача, што представља капацитет који би могао да складишти цео род малине у Србији.
Каже да су већ јуче истакнуте цене од 125 до 135 динара за килограм малине у појединим крајевима, али да очекује да буде далеко већа цена јер "малине нема, она је у очајном стању ове године у Србији на шта су утицале и временске прилике.
Терзић је закључио да је проблем почео с либералним тржиштем и да држава не може да нареди откупну цену малина, али да, како је навео, треба водити рачуна о увозу малине.