Познато право стање ствари: Објављено колико је људи добило ОТКАЗ У СРБИЈИ због короне
Србија је била спремна за рад од куће, за разлику од развијених земаља.
Министар рада Зоран Ђорђевић, гостовао је данас у Јутарњем програму РТС-а, и поново је истакао да су се током пандемије највише јављале самохране мајке, за које послодавци нису имали разумевања.
Ипак, каже да су инспектори редовно излазили на терен у намери да разговарају с послодавцима и реше проблем.
ВАЖНА ВЕСТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Продужава се рок за ПОДСТИЦАЈЕ
РУДАРИ СУ ХЕРОЈИ СРБИЈЕ: Антић и Грчић на копу Радљево на празник рада (ФОТО)
Сјајне вести за грађане! Вртоглави пад нафте снижава цене: СД открива шта ће све бити ЈЕФТИНИЈЕ У СРБИЈИ
Даље је навео да Заводи за јавно здравље сада прописују мере које људи треба да поштују, како би се рад током и након пандемије одвијао несметано.
- С друге стране, имамо Закон о безбедности и здрављу на раду. У току је припрема Уредбе која ће садржати јасна правила: шта послодавци треба да ураде да заштите себе и раднике. Уредба је већ послата другим министарствима - рекао је Ђорђевић.
С обзиром на то да од понедељка, 4. маја, улазимо у нову фазу функционисања, поставља се питање који је прави начин одржавања безбедности на раду.
- Контролу над радом запослених у неком предузећу или салону, вршиће Инспекција рада, која проверава безбедност на раду, и Санитарна инспекција, која гледа све оно што је Завод прописао. Свака ће изложити мере из своје надлежности, тако да ће то бити удружени надзор. Моћи ће да размењују информације.
Министар је додао и да је "ово време најбоље искоришћено да електронски сервиси профункционишу максимално".
- Око 6.900 људи је пријављено за новчану накнаду на основу незапослености. То су људи који су добили отказ током пандемије. Највише њих изгубило је посао из услужног сектора. Није то велики број у односу на незапосленост, али од 11. маја, знаћемо тачно стање на тржишту рада - каже Ђорђевић.
И додаје, "треба видети у параметрима шта се дешава, јер има и доста оних људи који су радили на црно, а сада траже помоћ". Ђорђевић се осврнуо и на ситуацију у Домовима за старе, и рекао да "пажња тамо не сме да попусти ни после ванредног стања".
Такође, искористио је прилику да похвали рад неговатељица, које припадају систему социјалне заштите, а не здравству, а које готово нико не помиње.
Грчка се суочава са НАЈВЕЋОМ кризом једне генерације, преко 50 одсто хотела ће БАНКРОТИРАТИ
"Какво социјално дистанцирање, то је немогуће" Први човек најпрометнијег аеродрома Европе издао УПОЗОРЕЊЕ
ПОЉОПРИВРЕДНИЦИ У КРАЉЕВУ НАПРАВИЛИ ПРАВИ ПОДВИГ: Поред короне кукуруз посејан на више од 9.000 хектара
5Г АНТЕНА НА "КРОВУ СВЕТА": Кинези поставили базну станицу на МОНТ ЕВЕРЕСТУ, то је само ПРВИ КОРАК
Ужице до краја маја добија савремени Старт ап центар: У реконструкцију уложено 100 милиона динара