МИНИСТАР КРКОБАБИЋ О ПЛАНУ ОЧУВАЊА СЕЛА: Доделом бесповратних средстава младим брачним паровима развијаће се српска домаћинства
Министар за бригу о селу Милан Кркобабић изјавио је да је то министарство припремило одређене програме који имају за циљ да подигну квалитет живота и рада у сеоским подручјима, па и да мотивишу младе људе да остану на селу или одлуче да свој живот заснују у сеоској средини.
Према његовим речима, један од важних програма је и додела кућа под најповољнијим условима онима који желе да дођу да живе на селу и обрађују земљу.
ПОЧЕЛА ПРИЈАВА ЗА СУБВЕНЦИЈЕ У СТОЧАРСТВУ: Ко све има право на помоћ
Обновити СРПСКО СЕЛО! Кркобабић за оживљавање пољопривредних задруга, нуди помоћ државе
Сјајне вести стигле: Држава ће дати 150.000 кућа, а познато ко ће имати право да их купи!
- Према подацима агроекономског аналитичара Бранислава Гулана у Србији тренутно има 150.000 напуштених кућа, чији је власник познат и 50.000 кућа у којима нико не живи и нерешеног су својинскоправног статуса - навео је Кркобабић.
- Програм доделе бесповратних средстава брачним паровима за куповину сеоских кућа са окућницом има за циљ да мотивише младе да остану, а неке да дођу и живе у селима Србије. Куће са окућницом до 30 ари, посебно ће бити понуђене у рубним, пограничним и брдско-планинским селима које представљају 'демографске црне тачке' Србије - објашњава министар задужен за бригу о селу.
Број кућа које ће бити додељене зависи, додаје министар, пре свега, од висине опредељених средстава, усвојених од Владе Србије за тај програм, рејона, реалне понуде таквих кућа и заинтересованости. Предност приликом доделе кућа имаће породице са више деце.
Као изразито важан посао министар наводи и реализацију идеје о уступању земљишта у државном власништву, до 50 хектара на бесплатно коришћење младим брачним паровима.
- Према подацима Академијског одбора за село има близу 200.000 хектара неискоришћене државне земље. Идеја је да се она заинтересованим младим паровима уступа у зависности од расположивости и интересовања у појединим рејонима, докле год је обрађују према унапред одређеним производним програмима предвиђеним од стране стручних служби за ту географску област - каже Кркобабић.
Он напомиње да је идеја да се тако обрађивана земља преноси и на наредне генерације, односно наслеђује докле год се обрађује према наведеним условима. "Наравно, не прелази у власништво", истиче министар за бригу о селу.