Министар пољопривреде: Цену малина тржиште одређује директно! Откупна цена порасла до 170 динара!
Морамо да повећамо капацитет конзумирања домаћих производа како не бисмо зависили од страног тржишта
Цену малине одређује тржиште и не може ту бити великог договарања, каже министар пољопреде Бранислав Недимовић.
Малинари задовољни после састанка са министром: Ако договор остане, протеста неће бити!
Фијат понудио ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА од 9 одсто: Уважили захтеве радника!
Додаје да ће малинари бити редовно извештавани по којој цени се њихови производи извозе у иностранство.
- Ми као министарство обезбедићемо транспарентност да малинари буду упознати по којој цени се њихове малине продају у иностранству. Све то је видљиво на граничном прелазу. Постоји велико неповерење хладњачара и малинара - рекао је Недимовић за РТС.
Он је навео да је потражња са западног тржишта за малинама мања, али да је од почетка откупне сезоне било помака, те се од 110 динара на почетку сезоне, малина на појединим местима у Србији сада откупљује по 165 до 170 динара, али да има места где је откупна цена 135 до 140 динара.
- Наше тржиште је Немачка, Француска, Холандија, Швајцарска. Тамо ми највећу количину малина шаљемо. У овом тренутку смањен је број упита од стране великих трговинских ланаца, што не значи да их неће бити већ данас - нагласио је министар.
Упитан због чега цена малине у Србији у малопродајним објектима износи и до 500 динара, он је рекао да ствари треба оголити, да треба да се зна да 97 одсто малине која се произведе у Србији иде у извоз, а свега три одсто малине иде на српско тржиште.
- Од тога Србија сваке године има 270 милиона евра, српски произвођачи. У нашој традицији до сада није било толико изражена потражња. Морамо радити да повећамо капацитет конзумирања. Имамо многе акције које се воде у окружењу, рецимо, БиХ покушава да повећа конзумирање те робе, како не би само зависили од страног тржишта - закључио је Недимовић.