ГРАЂАНИ, ОВА ПРИЛИКА СЕ НЕ ПРОПУШТА: Држава даје 220 МИЛИОНА ДИНАРА - ево ко има право на нову ночану помоћ
До краја године ће бити расписан други јавни позив на коме ће моћи да конкуришу они који то до сада нису учинили.
Државни секретар Министарства енергетике Зоран Лакићевић каже да је за замену столарије министарство обезбедило у пробном програму 220 милиона динара и да је толико требало да обезбеде и локалне самоуправе. Како напомиње, у јануару ће бити расписан други јавни позив, и да је главни критеријум за доделу субвенција стање столарије, изолације и зидова.
ДАН НАЈСТАРИЈЕ ФАБРИКЕ ОДБРАМБЕНЕ ИНДУСТРИЈЕ СРБИЈЕ! "Застава оружје" потписала највећи уговор икад - ово су планови
Потписан уговор о купопродаји Комерцијалне банке а.д. Бањалука
НИКАД СЕ ВИШЕ НИЈЕ РАДИЛО У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ: Стигао први брзи Штадлеров воз у нашу земљу
Зоран Лакићевић је истакао да ће до краја године бити расписан други јавни позив на коме ће моћи да конкуришу и друге локалне самоуправе, као што је био случај са јавним позивом на коме се пријавило 67 локалних самоуправа.
Лакићевић наглашава да се кренуло се у реализацију пројеката и да је Град Београд изненађујуће био доста спорији у односу на друге локалне самоуправе. Сигурно је да су финансијска средства један од главних разлога за то.
- Морам да кажем да смо за цео јавни позив имали 220 милиона динара и толико је требало локалне самоуправе да обезбеде, дакле 67 општина је обезбедило по 10 милиона динара, неке по пет, Град Београд је обезбедио десет милиона динара. Покушавамо да у новом јавном позиву обезбедимо далеко већа средства - каже Лакићевић.
Како додаје, програм је конципиран тако да онолико колико обезбеди Министарство рударства и енергетике, толико и локалне самоуправе.
- Све оне општине које се не јаве на јавни позив нису део програма. Ово што сада радимо се први пут ради у Србији. Ми смо увек говорили да је ово пробни програм. Мислим да је сада много већа заинтересованост и да ће саме локалне самоуправе бити много више опредељене према конкурисању и обезбеђивању средстава за овај програм - истиче Лакићевић.
Како напомиње, има кућа које су завршене. У року од месец дана биће завршени радови у 67 општина. 6.700 домаћинстава ће добити средства и комисија их сада обилази, а данас су били у Јагодини. Мере које се односе на изолацију зидова су компликованије, али се очекује да њих заврше на зиму".
Како Лакићевић додаје процедура је таква да морају да буду испоштована правила јавних набавки.
- Прво се ради јавни позив за локалне самоуправе, затим за фирме и на крају за грађане. У свакој општини су формиране комисије за контролу. Постоје и јасно дефинисани критеријуми, правилници су усвојени где су тачно дефинисани критеријуми за доделу субвенција. Главни критеријум је стање изолације, столарије, зидова. Ако имате најлошију изолацију највише поена добијете и имате предност приликом селекције - напомиње Лакићевић.
Додаје да су четири београдске општине ушле у јавни позив - Земун, Звездара, Барајево и Обреновац, то је исто пробни програм.
- Соларни панели ће се постављати на кровове. Очекујемо да јавни позив за грађане буде у јануару. Све ово ће трајати 10 година - истакао је Лакићевић.
Због чега у Београду само становници Палилуле могу да конкуришу
Министарство рударства и енергетике још је у марту обрадовало грађане најавом да ће субвенционисати замену столарије, пећи, изолацију кровова. Рокови су се више пута померали, а онда смо сазнали да ће у Београду ту могућност за сада имати само становници Палилуле.
Када је хладно, једнако је хладно и на Палилули, Звездари, у Земуну, или било којој другој општини.
- Било би нам значајно заиста, уштеда новца, енерегетска ефикасност, топлије, све би било значајно за нас, али и за остале - каже једна од грађанки са Чукарице.
У Секретаријату за енерегетику кажу да би и Чукарица и остале београдске општине требало до краја године да распишу конкурс, међутим то ће се тешко десити. Ако сада нема новца за све, питање је да ли ће га бити за само два месеца, колико је остало до краја ове године. Београду је од Министарства енергетике обезбеђено 10 милиона динара, остало треба да обезбеде локалне самоуправе.
- План Министарства је такав да 10 милиона даје Министарство, а 10 милиона даје локална самоуправа, а пошто Београд има 17 општина, сматрали смо да је то мало средстава да расподелимо по свим општинама - наводи Нина Јандрић из Секретаријата за енергетику.
Због тога су одлучили да сва средства буду распоређена у Општини Палилула, јер је то део града где је замена столарије најпотребнија, тврде у Секретаријату за енергетику. Сутра би требало да буду познати и извођачи радова, а пријавило се 12 фирми. Грађани Палилуле моћи ће да се пријаве почетком новембра. Када је упитано питали зашто баш Палилула, рекли су да су се ослонили на шест критеријума на основу којих су упоређивали општине.
- На основу тога што је Палилула најугроженија општина што се тиче енерегетске санације, а тај податак смо добили када је рађена типологија Грађевинског фонда коју је Град радио и на основу тих критеријума рангиране су општине - додаје Јандрићева.
Станари кажу да су разговарали са комшијама, има оних који би се пријавили, неки су то урадили парцијално па нису имали финансија за више, сви који су заинтересовани немају финансија да сами све ураде.
Најављивано је још током лета је најављивано да ће конкурси и пре јесени бити завршени и да ће бити познати извођачи радова. Само једна београдска општина је завршила конкурс, извођачи радова још нису одређени, а грађани ће у тој општини, тек, у првој половини новембра моћи да се пријаве. Тешко да ће ико у Београду пре пролећа успети да замени прозоре и врата или урадити изолацију крова.