Мисија ММФ у новој посети Србији: Ово су две најважније тачке разговора
Мисија Међународног монетарног фонда (MMF) стиже у нову посету Србији, а представници српских власти и економисти сагласни су у проценама да ће ово бити један успешан састанак, без много разлика у ставовима и оценама.
Очекује се потврда економских резултата Србије, као и сагласност за повећање плата у јавном сектору.
Из ресорног министарства недавно је саопштено медијима да ће ово бити стандардна посета, као и да се ребаланс буџета уклапа у зацртане критеријуме ММФ-а. Председница скупштинског Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава Александра Томић верује да ће ММФ дати сагласност за повећање плата, али и подсећа да мисија Фонда није задовољна када се повећавају плате и пензије, јер то за њих представља трошак и сматрају да би вишак средстава требало улагати у инвестиционе пројекте.
Председница владе Ана Брнабић најавила је да ће се са ММФ-ом разговарати и о томе колико би могло да буде повећање пензија изнад већ најављених 5 одсто.
- Две ствари овог пута треба имати у виду. Једна је врста аранжмана коју имамо са ММФ-ом, такозвани "чуваркућа", који је саветодавног карактера, тако да не би требало очекивати да Фонд не прихвати предлоге Владе Србије. С друге стране, Влада је ове године урадила неколико ствари које ће ММФ свакако оценити као врло добре, а ту пре свега мислим на макроекономску стабилност која је, заправо, у фокусу ове међународне финансијске институције - оцењује у разговору Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду.
Словеначки премијер ЗАБРИНУТ НАКОН ПРОПАСТИ АДРИА ЕРВЕЈЗА: "Ризично је основати нову државну авио-компанију"
ЗАВРНУТ ВЕНТИЛ: Блокиран транспорт гаса према према Сарајеву!
У Драгачево стиже око 600 Кинеза: Усељавају се у камп, а почиње и ПРОБИЈАЊЕ ТУНЕЛА "ЛАЗ"
Он сматра да држава има одличне резултате у овом сегменту и да зато ове године и имамо врло висок суфицит у буџету Србије.
- После дуго времена имамо ребаланс буџета који треба да предвиди ставке на које ће се потрошити тај вишак. Раније су се ребалансом углавном тражили начини да се обезбеде додатна средства. То су елементи који ће из угла ММФ-а свакако бити позитивно оцењени - наводи саговорник.
Због свега наведеног Савић очекује да ће ово бити један релативно успешан састанак, на коме ће ММФ више хвалити него критиковати, тим пре што је и кредитни рејтинг Србије, као круна свега, у међувремену повећан и сада се налазимо надомак инвестиционог рејтинга.
Мисија Међународног монетарног фонда оценила је приликом претходне посете у мају ове године да Србија има снажан економски раст, да опада јавни дуг, да је инфлација ниска и стабилна и да су многе кључне реформе спроведене, мада неке са кашњењем.
- Расположиви фискални простор треба да се искористи за капиталну потрошњу, уз примену ригорозних поступака селекције и оцене како би се максимално подржао стабилан раст - навела је тада мисија ММФ-а у саопштењу на крају посете поводом друге ревизије у оквиру саветодавног аранжмана.
СВЕ БЛИЖЕ КОНАЧНОЈ ОДЛУЦИ О ЛОКАЦИЈИ НОВЕ ФАБРИКЕ: Фолксваген основао филијалу у Турској
СРПСКА ПОЉОПРИВРЕДА ЦВЕТА: Рекордан род јабуке! Ове године на руском тржишту!
АУТО-ПУТ БЕОГРАД-САРАЈЕВО ВАЖАН ЗА ЦЕО РЕГИОН: Шта нам доноси посета Ердогана Србији?
У циљу подршке раста у средњорочном периоду препорука ММФ-а била је да је неопходно стварање радне снаге која може у потпуности да учествује у модерној економији, затим унапређење пословног окружења и јачање корпоративног управљања у предузећима.
Према налазима мисије ММФ-а, Србија договорени програм спроводи према плану и сви квантитативни циљеви за крај марта 2019. били су испуњени, а оцењено је и да је краткорочна перспектива и даље позитивна.
Србија и ММФ су, после успешно завршеног трогодишњег стенд бај аранжмана, у јулу 2018. године ушли у нови аранжман "Policy Цоординатион Инструмент" (ПЦИ) који није финансијски, има саветодавну улогу и превасходно је оријентисан на спровођење структурних реформи.
ПЦИ је одобрен на период од 30 месеци, односно до јануара 2021. године.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)