МЛАДИМА ЈОШ 50 ЕВРА ЗА ВАКЦИНИСАЊЕ? После новчане стимулације од 3.000 динара, следи додатна државна награда
Овај предлог потекао је од Националне асоцијације туристичких агенција Србије
После одлуке државе да све грађане који су се вакцинисали награди са 3.000 динара, на помолу је још један начин којим би могли да се стимулишу они који имају дилему - вакцина или не. Овај пут циљна група су млади који имају између 16 и 30 година, а намера је да се управо они стимулишу са укупно 50 евра, и то у виду ваучера за путовање.
Овај предлог потекао је од Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА) која је и званично ресорним институцијама предложила да млади приликом вакцинације добију ваучер за туристичка путовања у вредности од 50 евра. Од тога би, како се наводи у предлогу, држава субвенционисала 30 евра, а туристичке агенције 20 евра.
ВАЖНО ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ! Промењена одлука Кризног штаба - НОВИ РОК за 3.000 динара за вакцинисане, морате да испуните овај УСЛОВ
СУТРА ПОЧИЊЕ ПРИЈАВА ЗА 3.000 ДИНАРА ЗА ВАКЦИНИСАНЕ: Детаљно о процедури и условима без којих нећете добити новац
НОВЕ МЕРЕ ВАЖЕ И ЗА СРБЕ: Земља региона објавила правила за прелазак границе (ДЕТАЉАН СПИСАК)
Јута је предлог писаним путем заправо упутила на три адресе: ресорном Министарству туризма, Кризном штабу и Влади. Одговор још увек нису добили, али је оцена у туристичким агенцијама да је реч о потезу који би имао двоструки ефекат: и стимулацију вакцинације и туризма као најпогођеније области.
Како је у разговору за медије истакао директор YUTA Александар Сеничић, ваучер би могао да се искористи за путовање преко туристичких агенција, како у земљи тако и иностранству.
- Предлог је да уколико држава може да помогне да се обезбеде ваучери на 50 евра путем туристичких агенција за младе од 16 до 30 година који се вакцинишу, као један вид стимулације и подизања свести. Ту би држава финансирала 30 евра, а туристичке агенције 20, и то тако што би се одрекле своје зараде на овим аранжманима - објашњава Сеничић.
Он додаје да би део средстава од државе агенције, сходно договору, добијале у неком договореном року.
Почетак летње сезоне натерао је људе да се прерачунавају, пошто по повратку са одређених дестинација грађани Србије добијају решење о карантину, који могу да прекину једино ако поново ураде ПЦР тест и добију негативан резултат.
С обзиром на то да деца млађа од 16 година не могу да буду вакцинисана, за њих је ПЦР тестирање обавезно, па је YUTA својом иницијативом затражила и да најмлађи чији су родитељи вакцинисани буду ослобођени плаћања ПЦР теста.
- Предложили смо да се смање цене ПЦР тестова генерално за све туристе током сезоне, као и да се обезбеде бесплатни ПЦР тестови за децу узраста до 14 или до 16 година, као један вид субвенције и мотивације - објаснио је саговорник.
Сеничић сматра да би на овај начин родитељи били додатно мотивисани да се вакцинишу.
Иначе, ПЦР тест је потребно урадити након повратка у Србију из свих држава осим Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније, Северне Македоније, Бугарске и Мађарске.
- Уколико путују на дестинације као што су Турска или Египат, као и у Грчку авионом, невакцинисани грађани Србије по повратку добијају решење о карантину, који могу да прекину једино ако поново ураде ПЦР тест и добију негативан резултат. То значи да деца до 16 година у том случају морају да се тестирају два пута, а то је трошак од 18.000 динара по детету - закључује Сеничић.
Директор ЈУТЕ каже да су људи полако почели да путују и да су се туристичке агенције за нијансу опоравиле првим летњим аранжманима, али наглашава да је углавном реч о заменским путовањима која нису реализована прошле године.
- Има и нешто мало нових аранжмана, али делује да ће пословање ове сезоне бити прихватљиво, и да ће достићи бар 50 одсто цифара из 2019. године - закључује саговорник медија.