ММФ ПОХВАЛИО СРБИЈУ у напорима да ојача домаћу привреду и спроведе тешке реформе
Међународни монетарни фонд похвалио Србију за стабилизацију економског стања у земљи
Извршни директор ММФ Тао Занг, похвалио је вредан рад Владе Србије у напорима да ојача домаћу привреду и спроведе тешке реформе и казао да је намера ове финансијске институције да настави са пружањем интензивне подршке у последњој години Програма.
СРБИН КУПУЈЕ МЕРКАТОР?! Костић размишља о преузимању дела Агрокора
ВУЧИЋ: Донели смо одлуку да дамо новац за унапређење рада одбрамбене индустрије
Он је у Вашингтону на састанку са српском делегацијом коју предводе гувернер Народне банке Јоргованка Табаковић и министар финансија Душан Вујовић, коме је присутвовао и директор за Европу Пол Томсен, рекао да је сарадња са Владом Србије на свим пољима успешна, саопштило је Министарство финансија.
Тема састанка, одржаног у оквиру пролећног заседања ММФ и Светске банке, била је анализа постигнутих резултата у спровођењу мера које су договорене Аранжманом из предострожности који је Србија потписала са овом међународном финансијском институцијом.
- ММФ ће наставити да подржава Србију у будућим корацима у реформама који воде ка повећаном поверењу инвеститора и средњорочном потенцијалном расту који подржава Програм - истакао је Занг и додао да је сарадња владе Србије и Међународног Монетарног фонда успешна на свим пољима, а да исто очекује и у периоду који долази.
Гувернер Народне банке Србије, Јоргованка Табаковић, истакла је да Србија, данас, може да послужи као добар пример земље у којој је забележено смањење и унутрашње и спољне неравнотеже уз убрзање раста на 2,8% 2016. док се ове и наредних година очекује његово даље убрзање.
- У претходне три године инфлација се кретала на нивоу од око 2%, инфлациона очекивања су током тог периода добро усидрена. Дефицит текућег рачуна додатно је снижен у 2016 на 4,0% БДП-а захваљујући снажном извозу роба и услуга из Србије и био је у потпуности покривен приливом по основу страних директних инвестиција које су достигле 5,5% БДП-а, по чему се Србија издвојила у региону- нагласила је Табаковић и додала да је од велике важности враћање поверења у локалну валуту, а динарска штедња три пута већа у односу на 2012. годину.
Министар финансија је изразио уверавање да ће и у овој, последњој години Аранжмана из предострожности, Влада наставити са реализацијом задатака и оснаживањем домаћих финансија.
Он је нагласио потребу уважавања реалних околности у планирању и спровођењу структурних реформи истичући да је важно да реформе буду спроведене у целини и на најбољи начин у односу на ефекте које имају на привредни раст, запосленост и буџет.
-Поносан сам на резултате у смањењу дефицита опште државе које смо остварили у прошлој години а у овој години настављамо пођеднако успешно да пребацујемо циљеве постављене у буџету- истакао је министар и додао да су остварени суфицит у првом кварталу и очекиване уштеде од скоро пола милијарде евра у прва четири месеца јасан сигнал инвеститорима да улажу у српску економију, наводи се у саопштењу.