"Моја необична говеда лече болести, деци лек не наплаћујем": Ретко млеко у Србији кошта 500 динара, а ИСЦЕЉУЈЕ!
Породица Ибраими се нада да ће од државе добити подстицајна средства за очување ове аутохтоне расе
Сулејман Ибраими (76) из села Буштрање код Прешева један је од последњих пољопривредника у Србији који на свом имању има биволице, животиње папкаре које подсећају на говеда, али које се не убрајају у њих. И не само то, ове биволице су рудник здравља, о чему се мало зна.
Породица Ибраими се, иначе, нада да ће од државе добити подстицајна средства за очување ове аутохтоне расе, која је на југу Србије позната као "гала", и за коју стручњаци овдашњих ветеринарских станица кажу да је једина на Балкану.
Биволица у Србији има још у резервату Засавица, а у домаћем узгоју само у околини Прешева и Бујановца. Ибраимијеви већ више од једног века чувају биволице, а годинама уназад код њих долазе људи по масло и млеко, које користе за лечење реуме или плућних болести.
Гугл даје 30.000 долара свакоме ко им помогне: Веома је лако зарадити новац, сви могу да се пријаве!
Оне су најбогатије Српкиње, а за једну највероватније нисте ни чули (ФОТО)
Грађани, погледајте у новчаник! Ако имате неку од ОВЕ ДВЕ НОВЧАНИЦЕ можете их заменити за право богатство!
- Масло се користи као лек против главобоље и реуме, а млеко од биволица је добро за оне који имају астму или бронхитис. Литар продајемо по цени од петсто динара, а за децу поклањамо. Раније нисмо наплаћивали ништа када је за лек, а данас људи инсистирају да плате, јер знају како се тешко живи од пољопривреде - кажу они и додају:
- У нашем селу једино ми чувамо биволице, док су их сви остали одавно продали. Уместо њих неки су почели да чувају краве сименталке. Већина у Буштрању, како Албанаца, тако и Срба, у потпуности је испразнила своје штале и почела да се бави уноснијим пословима, а млади су нам отишли у иностранство. Млеко биволица је веома јако и за кратко време њихово младунче, које ми зовемо "чукче", може да достигне тежину од 120 килограма. Младунци су 450 евра, а одрасла биволица и до 1.000 евра - прича Ибраими.
Биволице су веома јаке и издржљиве животиње, али скромне када је о исхрани реч. Отпорне су на болести и ретко се разбољевају. Вода, баре и вирови су им омиљено место, и када тамо крену тешко их је одвратити, јер су веома тврдоглаве и непопустљиве.
- Воду воле изнад свега и кад је нађу по два сата не могу да их истерам одатле. Када сам био дете, памтим један пар упрегнутих биволица које су са све запрегом ушле у воду да се хладе. Откако знам за себе, ја сам са биволицама, и данас у овим годинама, терам их на испашу, понекад их оставим, а оне саме дођу кући. Син наставља породичну традицију, тако да се надам да ћемо уз подстицајна средства имати макар 50 грла уместо садашњих 25 - очекује Ибраими.
Одлазак на пијацу више неће бити исти! Строги прописи у Србији: Уколико се оглушите следи казна од 25.000 динара!
Имати викендицу у Србији је постао ПРАВИ ЛУКСУЗ: Папрене цене на дестинацијама за КОЈЕ НИКО НИЈЕ ЧУО!
Коначно одговор на то како је бити стјуардеса у Арабији: Прашина, 45 степени, али и фина зарада
Месо биволица је такође веома квалитетно и здраво. Спада у групу црвених меса и неупоредиво је квалитетније од меса говеда. Сулејманов син Ибраим Ибраими, показује сир од млека биволица, ручно одвојен маслац, као и кисело млеко, које се због високог процента масноће и густине једе виљушком, а не кашиком.
- Маслац и сир прави мајка, по старинском рецепту, а моја жена тек учи како се то ради. Ми живимо искључиво од пољопривреде, сточарства и земљорање, а биволице су нешто имамо не само због зараде већ и због традиције и љубави - додаје Ибраим.
Биволице су у Србију довели Турци након освајања ових крајева. На подручју Прешева и Бујановца, нарочито Бујановачке бање, биволице су некада биле веома бројне. Користиле су се за вучу и вршидбу, док данас представљају праву атракцију због своје јединствене појаве.
БОНУС ВИДЕО: НЕОБИЧНО ИСТРАЖИВАЊЕ: Овако би изгледала Земља да на њој остане САМО 100 ЉУДИ (ВИДЕО)