ЗА ОСАМ ХИЉАДА ЕВРА КУПИШ 40 КВАДРАТА: Монтажне куће су све траженије, једна чињеница диже им "цену" до небеса
Према званичним подацима РГЗ прошле године продато је 1.443 објеката, у поређењу са 884 током 2019. Највише викендица продато је у Војводини и то на Фрушкој гори - 882, док је у остатку земље укупно прометован 561 објекат.
Пандемија је у последњих годину дана озбиљно променила навике купаца на тржишту некретнина. Викендице и куће за одмор постале су популарније него икада. Прошлогодишњи "локдаун" и жеља грађана да побегну од истог, подигле су им тражњу на рекордне нивое, а монтажне куће су због цене и брзине градње доспеле у озбиљан фокус.
ЗАПАДНИ БАЛКАН ТРЕСЕ ЗЛАТНА ГРОЗНИЦА: Србија је апсолутни лидер по резервама, док је Хрватска своје злато РАСПРОДАЛА
ПАД ИНДЕКСА НА ВОЛ СТРИТУ: Распродаја у технолошком сектору
УСКО ГРЛО НА ШАЛТЕРИМА МУП-а! Свима се жури на пут, створене велике гужве због издавања нових путних исправа
Према званичним подацима РГЗ прошле године продато је 1.443 објеката, у поређењу са 884 током 2019. Највише викендица продато је у Војводини и то на Фрушкој гори - 882, док је у остатку земље укупно прометован 561 објекат.
- Понуда ових некретнина је на sajtu nekretnine.rs u марту 2021. године 63 одсто веца него у истом периоду просле године - потврдила је Анита Пешић, директор огласног портала Nekretnine.rs.
Рекордна тражња увећавала је и цену ових некретнина. Иако су се оне у просеку продавале за око 15.000 евра, у појединим случајевима цене су достизале астрономске цифре. Тако је на пример један комплекс у Сопоту, који у свом саставу броји две викендице, три помоћна објекта, базен и четири парцеле, за невероватних 3 милиона евра.
Битно је истаћи да сеоске куће и викендице које се продају за, релативно, мало новца крију подебео списак трошкова. Како то ни у једном случају није новоградња, постоји реална потреба за адаптацијом објекта, која у појединим случајевима уопште није јефтина.
Тако, како жеља за бегом од градске гужве и буке не јењава, а цене некретнина расту, грађани се све више окрећу изградњи монтажних кућа. Тренд који у остатку света траје деценијама, "прима" се лагано и код нас, а како време пролази тражња је све већа.
Цена? Права ситница
Цене квадрата монтажних кућа се крећу од око 200 евра по квадрату до 450 евра и више, у завиосности од низа фактора. С једне стране купци имају избор три типа изградње: Сива градња (која не укључује постављање електро инсталација, инсталација водовода и канализације, као ни постављање подних облога ни санитарија) и она кошта између 160 и 230 евра по квадрату, у зависности за ког извођача се определите.
С друге стране, кључ у руке (где добијате комплетно завршену кућу) кошта од 260 до 450 евра по квадрату, у зависности од тога да ли желите или не изградњу темеља, као и од произвођача.
Такође, на цену утиче и енергетска класа куће.
Брзина изградње
Најпримамљивија чињеница око монтажних кућа је брзина њихове изградње. За разлику од класичних кућа које се зидају на лицу места, монтажне куће се израђују од унапред фабрикованих елемената.
Већина произвођача тврди да су куће од 80 квадрата, готове за отприлике месец дана, што је изванредно брзо. Мимо те брзине, чињеница да је кућа префабрификована драстично упрошћује читав процес изградње.
Дрво у фокусу
Највећи број монтажних кућа се прави од дрвета и дрвне грађе. Са спољне стране се облаже са ОСБ плочама, а изнутра се поставља минерална вуна преко које иде прво фолија па гипсане плоче. Кров је или од црепа или од лима.
Немали број произвођача монтажне куће прави и од армираног бетона. Преко панела од армираног бетона поставља се додатан термоизолациони слој углавном од стиропора.
Слобода избора
За разлику од куповине викендице, куповином монтажне куће добијамо и извесну слободу избора. Добар део произвођача монтажних кућа вам нуди потпуну слободу у дизајну куће, тако да за исту количину новца којом би платили већ готову викендицу добијате баш оно што ви желите.
Изолација
Енергетска ефикасност је једна од највећих предности монтажних кућа. Људи који се одлуче на потез изградње монтажне куће, пред собом имају избор више различитих начина термичке изолације.
Према грубим проценама оне су, због материјала од којих су саграђене, око 10 одсто ефикасније у очувању унутрашње температуре куће. Неке од кућа које су доступне у Србији имају проводљивост топлоте од max 0,15W/m2К. Поређења ради, грађевински матријали спадају у термоизолационе ако им је проводљивост око 0,3W/m2К.