Срби на храну троше мање него у ЕУ, док за ЈЕДНО издвајамо више него Турци и Црногорци
ЕУ је на храну у просеку у прошлој години трошила 1,861 евра по становнику а Србија 926 евра.
На храну су од Срба мање трошили само становници Бугарске, Турске и Македоније.
НАЈНОВИЈИ ЦЕНОВНИК ПУТАРИНА У СРБИЈИ: Од Суботице до Прешева платићете скоро 2.000 ДИНАРА
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Републички буџет у СУФИЦИТУ 8,3 МИЛИЈАРДИ!
Вучић о инвестиционом циклусу: Две милијарде евра издвојићемо за младе
Највише смо трошили на месо (61,8 одсто од ЕУ просека), а најмање на рибу (23,5 одсто). Мању потрошњу на рибу од Србије (27 евра) имали су у Мађарској (14 евра), Турској (18), Бугарској (24), БиХ (25) и у Македонији (26 евра), наводи се на сајту makroekonomija.org. На безалкохолна пића у Србији је истовремено трошено 62,8 одсто од просека ЕУ а на алкохолна пића 39 одсто.
С друге стране, статистика показује да Срби, вреднсно посматрано, релативно воде рачуна о здрављу. Тако их је брига о здрављу у прошлој години у просеку коштала 458 евра. У односу на европски просек то је ипак тек 17,8 одсто. Мање од нас истовремено су трошили у Црној Гори, Турској, БиХ, Албанији и Македонији.
Економиста Мирослав Здравковић напомиње да храна мора да се једе по било којој цени, тако да су ово нужни трошкови, док се на остало у Србији троши што претекне.
На становање се у Србији трошило 878 евра што је на 21,4 одсто од просека ЕУ. Мање су за ову намену трошили у Црној Гори, Турској, Албанији, БиХ и С. Македонији.
Интересатно је да су трошкови комуникација у Србији били су на 50,1 одсто од просека ЕУ: код нас се трошило 212 евра а у ЕУ 423 евра. Мање трошкове су имали у Пољској, Бугарској и Македонији.
Очекивано, Срби су и у прошлој години готово занемарљиво мало трошили на образовање, културу, реакреацију. И док се на рекреацију и културу у ЕУ трошило просечно 1.761 евро, у Србији се трошило само 281 евро. То је тек 16 одсто просека ЕУ. Мање су од Србије трошили само у Турској, БиХ и Македонији. У Албанији је потрошња била 433 евра, што је, како наводи Здравковић, вероватно последица потрошње туриста.
На образовање се у ЕУ трошило 1.407 евра, а у Србији 240. Мање издатке од Србије имали су у Турској и Македонији.
На ресторане и хотеле у ЕУ се трошило 1.434 евра а у Србији само 119 (8,3 одсто од просека ЕУ).
Желите да се борите за БИП: Спремите 15 милиона динара!
НАЈВЕЋИ ПРОЈЕКАТ У РЕГИОНУ: Брза пруга кроз Србију за возове и до 200км/х!
Посматрано вредносно, у еврима, БДП Србије је на 19,8 одсто од просека ЕУ, а потрошња становништва на 23 одсто. Највише смо се примакли ЕУ у потрошњи на цигарете, где смо на 69,6 одсто од просека ЕУ, а ту се БиХ чак и квалификовала за чланство јер њено становништво троши 2 евра више од просека, док је у Хрватској потрошња на цигарете већа за 1 евро.