На Старој планини ткају мотиве са најлепших српских ћилима
Прелепо
Традиционално ћилимарство о којем глас из Србије најчешће проносе стране дипломате и медији, тема је ткачке колоније која је у некадашној караули Дојкинци на Старој планини окупила стране дипломате и градоначелнике који пружају подршку незапосленим женама из руралних крајева да кроз домаћу радиност обезбеде себи трајно запослење и стабилан извор прихода.
Никако не пропустите прилику да их прочитате: Ово је 7 најбољих бизнис књига за ово лето (ФОТО)
За бољу комуникацију са грађанима: Министарство привреде покренуло нови сајт
Колонију су организовали градови Пирот и Сомбор у оквиру Споразума о сарадњи на очувању стапарског и пиротског ћилима, заједно са Етно мрежом и задругом за израду ћилима и сувенира Дамско срце из Пирота, уз подршку НАЛЕД-а и амбасада Аустралије и Сједињених Америчких Држава.
Током трајања ткачке колоније (од 24. до 27. јуна), петнаестак врсних ткаља из свих крајеве Србије израдиће мотиве са пиротског ћилима и учествовати на предавањима како би обогатиле своја знања о клечаној техници, историјату и орнаментима који су најчешће заступљени на ћилиму, наводи се у саопштењу НАЛЕД-а.
Економске реформе: Званични разговори мисије ММФ с делегацијом Србије
Ткачку колонију и Стару планину обишли су градоначелник Пирота Владан Васић и члан већа за културу и образовање града Сомбора Немања Сарач, председница Етно мреже Виолета Јовановић, амбасадорка Аустралије Џулија Фини, амбасадорка Индије Нариндер Чаухан, стална представница УН за Србију Карла Херши, аташе за културу амбасаде САД Ерика Кин и други домаћи и страни званичници.
Дипломате су учествовале у додели признања деци и младима за најбољи ликовни рад с мотивима са ћилима, посетили водовод Тупавица и разговарали о очувању угроженог културног наслеђа кроз промоцију пиротских и стапарских ћилима као репрезентативних дипломатских поклона из Србије.
ОДОБРЕН НОВАЦ: За модернизацију бродске преводнице на Ђердапу 28,5 милиона ЕВРА
"Сарадњом Пирота и Сомбора стварамо прилике за незапослене жене да унапреде своје вештине и оспособе се да као произвођачи рукотворина остварују приход за своја домаћинства. Поред компоненте економског оснаживања, пиротски и стапарски ћилим чине виталне елементе нашег културног наслеђа који пружају осећање идентитета и континуитета и граде поштовање према културној разноликости", каже Виолета Јовановић.
Да би се културно наслеђе сачувало, потребно је да деца и млади кроз образовање и породицу упознају, заволе и чувају традицију своје земље.
Непобедива КРУНА: Чеси не дају своју ВАЛУТУ, одупиру се ЕВРУ
Тим поводом организован је ликовни конкурс у Пироту на који је пристигло више од стотину радова. За најбоље ауторе изабрани су Катарина Павловић из предшколске установе Змај, Хелена Влатковић, први разред ОШ "Душан Радовић", Марко Манић, други разред ОШ "Свети Сава", Дуња Петровић, трећи разред ОШ "8.септембар", Уна Стојановић, пети разред ОШ "Вук Караџић" и Анђелија Станчић, ученица другог разреда Гимназије Пирот.
Ткачка колонија прилика је и за промоцију туристичких потенцијала Старе планине и пиротског краја где туристи могу да пробају чувене локалне производе као што су пеглана кобасица и пиротски качкаваљ.