НАЈГОРИ ДАН на Вол Стриту још од 1987. године: Још један "ЦРНИ ПОНЕДЕЉАК" у историји
На Вол Стриту је у понедељак S&P 500 индекс потонуо 12 одсто, што је његов највећи дневни пад од "Црног понедељка" 1987. године.
Дау Џоунс стрмоглавио се 2.997 бодова или 12,93 одсто, на 20.188 бодова, док је S&P 500 потонуо 11,98 одсто, на 2.386 бодова, а Насдак индекс 12,32 одсто, на 6.904 бода.
Ово је ПРВА ЗЕМЉА која је затворила берзе због пандемије вируса!
Уредба Владе РС: Ове 32 групе производа НЕ СМЕЈУ ДА ПОСКУПЕ
Пад S&P 500 индекса од 12 одсто, при чему је избрисано око 2.690 милијарди долара тржишне вредности акција, трећи је по величини дневни пад у историји, одмах иза краха на "Црни понедељак" 1987. године и берзанског слома у октобру 1929. године.
Хитне мере престрашиле улагаче
Јуче је, недуго након отварања Вол Sstrita, трговање било привремено обустављено јер је S&P 500 пао више од седам одсто, када се аутоматски активира обустава како би се улагачи прибрали.
Но, то није зауставило распродају, па су индекси касније наставили силазном путањом.
- Страх је експлодирао. Тржишта плаше хитне појачане мере централних банака и убризгавање додатних милијарди долара ликвидности - каже Петер Cardillo, економиста у фирми Спартан Цапитал Сецуритиесу.
Пад S&P 500 индекса на најниже нивое од децембра 2018. године уследио је након што је у недељу америчка центзрална банка поново, већ други пут у десетак дана, смањила кључну каматну стопу, и то за пуни постотни бод, у распон од нула до 0,25 одсто.
Како је то већ други драстични рез камата пре редовне седнице Феда ове недље, улагачи се плаше да је привредна ситуација лошија него што се на тржиштима процењује.
Фед је, такође, поново покренуо програм квантитативног попуштања, односно куповине државних обвезница, вредан 700 милијарди долара, с циљем убрзања новчаних токова и повећања ликвидности на тржиштима.
Но, то није умирило улагаче који страхују од великих привредних штета, с обзиром на то да су поремећени ланци снабдевања и потрошња у свету, да је у Лос Анђелесу и Њујорку наређено затварање ресторана, позоришта, барова и биоскопа у покушају да се успори ширење корона вируса.
- Фед је учинио шта је могао. Не бих га кривио. Улагачи се надају и моле за велики фискални пакет подстицаја из Вашингтона, но нервозни су јер га можда не буде - каже Давид Џој, стратег у компанији Амерпирисе Финанциал.
Трамп: Могућа рецесија
Председник САД Доналд Трамп прошлог петка је прогласио ванредно стање у земљи, а јуче је позвао Американце да се у идућих 15 дана суздрже од друштвених активности и не окупљају у групе веће од 10 људи.
Упозорио је, такође, да је могуће рецесија привреде.
То је само узнемирило улагаче који се плаше да ће брзо ширење пандемије парализирати делове глобалне економије и изазвати оштар пад прихода компанија.
ТРАМПОВА ИЗЈАВА ОБОРИЛА БЕРЗЕ: Председник САД најавио је могуће рецесије
Грађани, пажња, објављене су важне информације! Ово су ОБАВЕЗЕ ПОСЛОДАВЦА за време ванредног стања
Стиже подршка ММФ-а: Билион долара земљама за борбу против короне
ОПОРАВАК ЋЕ ТРАЈАТИ ГОДИНАМА: Ево колико ће због пандемије пасти бруто домаћи производ ЕУ
Аутомобилски гигант обуставља производњу због корона вируса