НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ: Изненадићете се кад видите колико НОВЦА је Балканцима потребно за СРЕЋУ
Новац је у одређеној мери битан свакоме од нас
Колико новац може допринети благостању сваког од нас? Најновије истраживање показало је да новац има велики утицај на срећу појединца, а то колико је новца потребно да бисмо били срећни, углавном зависи од тога где живимо.
Прочитајте и:
– Можда делује изненађујуће, јер нас на телевизији разни оглашивачи уверавају да нема ограничења када говоримо о томе колико нам је новца потребно за срећу, али сада видимо да она ипак постоје – рекао је Ендрју Џеб, вођа истраживања.
Џеб и његове колеге користили су податке велике анкете коју је спровео Галуп, а у којој је учествовало више од 1,7 милиона људи старијих од 15 година из 164 државе света. Учесници су одговарали на питања у вези са задовољством својим животима и благостањем, као и у вези с куповном моћи.
Ударили вас, па ПОБЕГЛИ: Шта радити ако затекнете ОШТЕЋЕНО возило на паркингу?
Док се емотивно благостање односи на дневна осећања среће, узбуђења, тугу или бес, свеукупно задовољство животом је у великој мери под утицајем постављања виших циљева и поређењем своје имовине с оним што имају други.
У просеку су истраживачи открили да идеални годишњи приход за свеукупно задовољство животом износи 95.000 долара годишње, а између 60 и 75 хиљада за емотивно благостање.
Међутим, то највише зависи од тога где живите. Тако је највише новца за срећу потребно становницима Аустралије и Новог Зеланда – 125.000 долара, док су најскромнији Јужноамериканци и становници Кариба. У Северној Америци је за срећу потребно 105.000 долара у просеку.
Што се тиче Европе, велика је разлика између Запада и Истока. У западној Европи и Скандинавији је за срећу у просеку потребно 100.000 долара, док је у источној Европи и на Балкану потребно само 45.000 долара годишње.
Јасно је да се ови износи разликују због висине стандарда од државе до државе, пише radiosarajevo.ba. Ипак, овде се ради о износима за појединце, па је за породице свакако потребно више новца.
Међутим, једном када појединац стигне до те тачке када има довољно новца да буде срећан, додатна повећања прихода ће резултирати заправо смањењем задовољства животом, наводи се у студији коју је објавио часопис Натуре.