Након три недеље пада ЦЕНА "ЦРНОГ ЗЛАТА" КОНАЧНО СЕ ОПОРАВЉА: Скочила за више од 23 одсто
Цене нафте месецима су биле под притиском, склизнувши на најниже нивое у двадестак година, јер су због корона кризе све највеће светске привреде урониле у рецесију, па је оштро пала и потражња за 'црним златом'.
Цене нафте на светским тржиштима порасле су прошле недеље, након три седмице пада, јер би потражња за "црним златом" ускоро могла порасти, с обзиром на ублажавање мера које су раније уведене ради сузбијања пандемије корона вируса.
Волонтерски тим Меридиана обишао најугроженије у Белој Цркви
У Канади изгубљено више од МИЛИОН РАДНИХ МЕСТА: Званично ушла у рецесију
Ко се не боји, може и јефтиније да прође! Ово летовалиште ПЛАЋА ПУТ И НОЋЕЊЕ посетиоцима након корона вируса
На лондонском тржишту је цена барела прошле недеље скочила више од 23 одсто, на 26,44 долара, док је на америчком тржишту барел поскупио 17 процената, на 19,78 долара.
Ипак, прошле недеље су цене знатно порасле јер су трговце охрабриле назнаке да би потражња за нафтом ускоро могла порасти.
Према извештају америчке владе, претходне недеље су залихе сирове нафте порасле за девет милиона барела, мање у односу на 10,6 милиона, колико су у просеку очекивали аналитичари.
Залихе бензина неочекивано су, пак, пале, и то за 3,7 милиона барела.
То је подстакло наду да се потрошња опоравља, с обзиром на ублажавање мера сузбијања пандемије у многим азијским и европским земљама, као и у неким америчким савезним државама.
- Ако се такав тренд настави у идућим недељама, то би могло упућивати на закључак да је најгоре за нафтна тржишта прошло - каже Ворен Патерсон, стратег у ИНГ-у.
Позитивно је на цене утицала и порука корпорације China Петролеум & Chemical да дневна продаја деривата расте према нивоу из периода пре појаве корона вируса.
Норвешка, највећи произвођач нафте у западној Европи, најавила је, пак, смањење производње у периоду од јуна до децембра, првом у 18 година. Тиме Осло жели подржати настојања осталих великих произвођача да подстакну цене смањеном производњом.
Пад потражње недавно је, наиме, натерао водеће произвођаче у свету, предвођене Организацијом земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и Русијом, да премосте несугласице и договоре највеће смањење производње у историји, за 9,7 милиона барела дневно. А та одлука ступила је на снагу 1. маја.
Исто тако, смањује се и производња у САД. Према извештају компаније Бакер Hughes, прошле недеље је број активних бушотинских постројења у САД пао седму недељу заредом, на само 325, што је њихов најнижи ниво од половине 2016. године.
Уз то, председник САД Доналд Трамп рекао је да ће његов кабинет ускоро објавити план помоћи домаћим нафтним компанијама, који би могао укључивати преливање милиона барела нафте у државне резерве.
ЈОШ УВЕК НИ ГОВОРА О ОТВАРАЊУ СЕЗОНЕ: Грчка острва затворена до првог јуна
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ: "Имаћемо ефикасно здравство, плате се повећавају, ИТ сектор престиже пољопривреду"
Вучић: Србија ће имати највиши раст, у Европи само један конкурент
Ако одете на море у Црну Гору, мораћете да се упознате са новим правилима
Од половине маја масовно ВРАЋАЊЕ ЗАПОСЛЕНИХ НА ПОСАО: Српска привреда ускоро у пуном капацитету