НБС САОПШТИЛА: Повећан кредитни рејтинг Србије!
Према наводима агенције, захваљујући успешно спроведеној фискалној консолидацији остварен је примарни суфицит буџета
Агенција за оцену кредитног рејтинга Мудис (Moody's) повећала је кредитни рејтинг Србије са "Б1" на "Б3" уз стабилне изгледе за даље унапређење кредитног рејтинга, саопштила је Народна банка Србије.
ДО БЕРБЕ ЈОШ ТРИ И ПО МЕСЕЦА: Произвођачи, откупци и агрономи траже РЕШЕЊЕ ЗА МАЛИНУ
Како се наводи, та агенција повећала је кредитни рејтинг Србије за дугорочно задуживање у домаћој и страној валути, а повећању кредитног рејтинга допринели су, пре свега, остварени резултати фискалне консолидације, имплементација структурних реформи, бољи од очекиваних изгледи економског раста и обезбеђена ценовна стабилност, као и унапређење институционалног оквира и напредак у преговорима са Европском унијом.
Према наводима агенције, захваљујући успешно спроведеној фискалној консолидацији остварен је примарни суфицит буџета први пут од 2005. године, а путања растућег учешћа јавног дуга у БДП-у је преокренута.
Фискални дефицит од 1,4 одсто БДП-а, био је знатно испод првобитно планираног од четири одсто, као и испод квантитативног критеријума постављеног аранжманом са ММФ-ом.
Агенција за наредни период предвиђа постепен наставак смањења фискалне неравнотеже и учешћа јавног дуга у БДП-у, чему ће допринети боља наплата пореза и ниже учешће трошкова рада јавног сектора у БДП-у, упркос повећању плата у делу јавног сектора ове године.
Када је реч о активностима и резултатима из надлежности НБС, агенција истиче очекивање да ће постигнута ценовна стабилност бити одржана у наредном периоду.
Наведена је и оцена да је повећана употреба локалне валуте и да се очекују да ће ниска и стабилна инфлација наставити да доприноси расту степена динаризације, као и да се резултати Стратегије динаризације коју спроводе Народна банка Србије и Влада огледају у расту учешћа динарских депозита привреде и грађана у укупним са 19,3 одсто у 2012. на око 29 одсто у 2016.
Имплементација структурних реформи, према наводима агенције Мудис (Moody’s), повећава отпорност домаће економије на шокове, уз оцену да ће екстерна рањивост домаће економије остати ниска.