"НЕ ШПИЈУНИРАМО ЗА КИНУ" Огласио се оснивач компаније Huawei
Оснивач и извршни директор компаније Huawei Жен Џенгфеи се после дужег периода ћутања и неоглашавања, обратио јавности након значајних догадаја који су потресли свет информационих технологија у протеклим недељама и месецима.
Главни део његовог обраћања односио се на бриге о крађи и неовлашћеном коришћењу података, за шта су неке земље, пре свих САД, оптужиле Huawei.
- Huawei не би никада дозволио кинеским властима да приступе подацима о корисницима, чак и када би Пекинг то тражио. Не, кинеске власти нам никада нису тражиле приступ подацима - рекао је Жен, одбацујући наводе да Huawei ради у корист кинеске државе.
Он је додао да је та компанија посвећена својим корисницима и негирао да би икада нашкодио некој земљи или појединцу.
- Кинеско министарство је званично појаснило да у Кини не постоји закон који обавезује компаније да инсталирају ''бацкдоор'' приступ до корисничких уређаја. У Кини то не постоји. Нити Huawei, нити ја лично, никада нисмо добили било какав захтев од било које владе да обезбедимо било какве информације, посебно недоличне - додао је Жен.
Главни директор Huaweija је бивши официр Народноослободилачке армије Кине и угледни члан Комунистичке партије. Већ годинама уназад се на западу поставља питање каква је природа односа између тих организација и компаније Huawei.
Светске берзе порасле на "крилима" снажних резултата банака
Жен је представницима медија рекао да његови дуготрајни односи с Комунистицком партијом не утичу на његов став и одлучност да се супротстави захтевима било које владе која би тражила податке о корисницима.
- Вредност нашег посла је управо у томе што је корисник у центру. Ми смо пословна организација која прати пословна правила, и у том контексту не постоји директна веза између мојих личних политичких уверења и потеза које бисмо повукли као компанија. Понављам, чак и када бисмо добили такав захтев, одбили бисмо га - био је изричит Жен.
Несугласице су почеле још претходних година, када су америчке власти забраниле продају телефона компаније Huawei, као и телекомуникационе опреме, под изговором да се користе за шпијунажу.
До кулминације је, међутим, дошло недавним привођењем Менг Ванџоу, ћерке власника компаније, која је истовремено и њен финансијски директор, због америчких оптужби да је Huawei продавао забрањену технологију Ирану.
Дигитална револуција: Кинески изум решава саобраћајне гужве
Прошле недеље кинески суд је осудио на смрт једног канадског дилера дроге, под оптужбом да је у земљу унео 200 грама метамфетамина. Оптужени се бранио изговором да је био само у туристичкој посети, док је канадски премијер Џастин Трудо позвао свет да с пажњом прати та дешавања.
Претпоставља се да се сада чека на реакцију Канаде, при чему многи аналитичари тврде да се тежи класичној размени, посебно због тога што је суд затворску казну, током жалбеног поступка, преиначио у смртну казну.
Жен је одбио детаљније да коментарише ситуацију у вези с његовом ћерком, само кратко рекавши да му она веома недостаје, као и да верује да су канадски и амерички правни системи фер и да ће сачекати одлуке тамошњих судова.
- Верујем да је председник (Доналд) Трамп велики председник. Био је веома храбар када је смањио порезе и мислим да ће то бити веома значајан подстрек развоју индустрије у Сједињеним Америчким Државама - рекао је Жен.