ЦЕНЕ НЕКРЕТНИНА У СРБИЈИ ДИВЉАЈУ: Нећете веровати у центру ког града су почеле да ПАДАЈУ (ФОТО)
Најскупљи стан који је продат у последњем кварталу 2022. године је коштао 2. 469. 888 евра, има површину 383 метра квадратна налази се на локацији Београд на води.
Да српско тржиште непокретности пркоси светским трендовима потврдио је и јануарски извештај о кретању цена огласног портала Nekretnine.rs. Ако упоредимо са оглашеним ценама из децембра, највиши раст цена квадрата је забележен у Нишу, у насељу Пантелеј, за око 3,4 одсто, док је највише поскупео квадрат у центру Београда, и то тачно 97 евра.
Београд
Београд, сада већ годинама, предњачи на домаћем тржишту некретнина. Иако из месеца у месец поскупљења нису драстична, кумулативним сабирањем се стиче други утисак.
ЗА НАШУ ЗЕМЉУ 165 МИЛИОНА ЕВРА! Ово су мере - стижу нове субвенције и помоћ за енергетски сектор
ТЕК ЋЕ ДА РАСТУ РАТЕ! Уколико имате кеш или стамбени кредит, ово морате да знате - све већи удари на кућни буџет
НОВИ УДАР НА КУЋНИ БУЏЕТ! Три поскупљења у једном дану: Највише ће утицати на ову групу
Таква је ситуација и у јануару, када је цена квадрата некретнина расла у свим општинама у којима се оне прате. Највеће поскупљење забележено је у центру града, од 3 одсто, тј. око 97 евра. На другом месту по расту цена је насеље Миријево, са растом од 2,23 одсто тј. квадрат се ту у јануару просечно оглашавао за 1.789 евра. На трећем месту је Вождовац где се цена квадрата попела на ниво од 2.357 евра.
На Врачару је остварен раст нешто већи од 2 одсто и ту се квадрат у јануару оглашавао у просеку за 3.095 евра. На новом Београду, квадрат није драстично поскупео испод 0,2 одсто и цена се кретала на нивоу од 2.649 евра. Исти случај је и са Палилулом где је цена остала малтене закуцана на 2.575 евра.
Нови Сад
Од како је крива на тржишту некретнина кренула узлазном путањом, станови у Новом Саду постају све скупљи. Ипак у јануару је цена у центру града стагнирала на нивоу од 2.555 евра. Како показује табела Nekretnine.rs пад цена забележен је центру Новог Сада и то за 0,04%. Остаје нам да видимо да ли ће пад цена бити забележен и у осталим градовима у Србији.
У Новом насељу је забележен раст од 1,21 одсто тј. просечна цена се попела на 2.085 евра. На Грбавици цене су порасле 1,02 одсто на ниво од 2.682 евра, а у Подбари цене су се помериле на горе само 0,74 одсто на 2.574 евра.
Ниш
Највећи раст цена квадрата у јануару у Србији, за 3,45 одсто, тј. на 1.440 евра забележен је у насељу Пантелеј у Нишу. На другом место у овом граду избио је центар, тј. Булевар Немањића где је цена скочила 2,62 одсто на 1.839 евра. Мањи раст, од тачно 0,2 одсто, забележен је на Палилули где је квадрат у јануару оглашаван у просеку за 1.488 евра. Цене су остале непромењене на Дурлану, 1.184 евра по квадрату.
Крагујевац и Панчево
На градским локацијама у Крагујевцу, забележен је раст од 0,31 одсто на 1.304 евра, а у Панчеву и мањи, 0,28 одсто, на 1.411 евра.
Извештај РГЗ за крај 2022.
Тржиште некретнина је завршило 2022. годину са позитивним подацима. Укупан обим новчаних средстава које су биле укључене у промет је повећан за 27, 3 одсто и износио је 2, 3 милијарде евра. Станови као врста непокретности традиционално доминирају на овом тржишту са учешћем од 55 одсто и 1,2 милијарде евра у четвртом кварталу претходне године. Најскупљи стан је продат за скоро три милиона евра.
Најскупљи стан који је продат у последњем кварталу 2022. године је коштао 2. 469. 888 евра, има површину 383 метра квадратна налази се на локацији Београд на води. Најскупља кућа продата је на Савском венцу за 2.000.000 евра.
У Београду на води је такође забележен најскупљи квадрат на тржишту некретнина са ценом од 10.184 евра за стан од 97 квадрата у новоградњи. Квадрат пословног простора у београдској општини Стари град продат је по највишој цени за 18.253 евра, а на Палилули је остварена највиша уговорна цена пословног простора од 2.801.121 евра о, површине 10.586 м2.
Тржишта у свету се хладе
Истина јесте да док је год тражње, и док је она у односу на понуду већа, треба очекивати и раст цена. У последње време овај одноо у многим земљама, па и у Србији пољуљале су веће цене стамбених кредита, али и спорија градња. Чињеница јесте и да је у грађевинарству инфлација узела данак, да хлађење лагано креће и да је све више грађана који се уздржавају од инвестиције. Није међутим такво понашање и правило и све је ствар од земље до земље.
Џенет Јелен, америчка министарка финасија у свом недавном излагању је била врло конкретна. Хлађење тржишта најавила је врло конретним речима и реченицом да се очекује да ће цене некретнина пасти у наредних 6 месеци.
- Цене некретнина за изнајмљивање пашће у наредних шест месеци, што би такође допринело генералном побољшању ситуација, казала је америчка министарка финансија, говорећи о томе да снажно тржишта рада и напредак у обуздавању инфлације јесу показатељи који "уливају велику наду.
С друге стране, стручњаци и аналитичари сматрају да европско тржиште некретнина пролази кроз врло лош и турбулентан период. Вредност некретнина драстично је порасла током прошле и ранијих година, а сада се хлађење види у све више земаља. Цена квадрата у појединим земљама пала је у просеку за 15 одсто. Како се чини за сада, највише у Шведској.