НАЈМОЋНИЈА ПРИВРЕДА ЕВРОПЕ НА КОЛЕНИМА: Последице ће осећати најмање четири године, али једна грана улива наду
Немачка привреда ће осећати последице најмање до 2025. године али се велике наде полажу у ауто-индустрију
Према подацима Института за истраживање о запослености (ИАБ), немачка привреда ће осећати последице ковида-19 најмање до 2025. године, а стопа привредног раста биће умањена за 0,6 процентних поена у наредних пет година.
ПАНДЕМИЈА НИЈЕ УСПОРИЛА ПОСЛОВАЊЕ: Најскупљи квадрат пословног простора продат у Новом Саду, цена ПАПРЕНА
ОД ОВЕ ГОДИНЕ ПОРЕЗ НА СВЕ ОБЈЕКТЕ У ВЛАСНИШТВУ? Плаћаћемо и базене и бунаре, а која имовина неће ићи под лупу?
ВРТИЋ НА ЈУГУ СКУПЉИ НЕГО У ПРЕСТОНИЦИ? Зашто родитељи из Алексинца издвајају папрене цифре за обданиште?
То је констатовао коаутор ИАБ извештаја, Ензо Вебер, и додао да је тржиште рада суочено са дугорочним падом броја запослених: тачније, за око нето 200.000 радника до 2025. Последице кризе највише ће осећати малопродаја, угоститељство, транспорт и ваздухопловство, као и пословне услуге.
Сектори који могу очекивати бољитак јесу информациона технологија, јавне услуге и фармација. ИАБ предвиђа да ће, повезано с пандемијом, бити угашено 500.000 радних места, али би 300.000 требало да буде отворено.
Вебер наглашава да је ковид-19 унео драматичне промене, али да то није нужно лоше: наиме, фокус треба усмерити на обуку и креирање нових послова.
Институт за економска истраживања, ИФО, спровео је истраживање које је дало следеће резултате:
За Немачку је кључна ауто-индустрија, а тамо је оптимизам знатно ојачао у фебруару, у односу на претходне зимске месеце. ИФО индекс очекивања директора за идуће месеце порастао је за 15,1 бод, на 37 бодова.
Индекс очекивања производње порастао је још више - на 35,3 бода, с минус 0,5 бодова у јануару. Упркос пандемији, произвођачи аутомобила предвиђају раст извоза, мада се суочавају с несташицом неких сировина - конкретно чипова.
Наиме, индустријска активност у еврозони се покренула брже прошлог месеца, захваљујући растућој тражњи, али је у готово свим гранама приметан мањак сировина и повећање трошкова инпута.
То је показало истраживање аналитичке компаније ИХС Маркит. Њихов финални индекс менаџера набавке (ПМИ) скочио је у фебруару на највиши ниво у последње три године, на 57,9 поена са јануарских 54,8 бодова, што је изнад почетне флеш процене од 57,7 поена.
Сутра би требало да буде објављен композитни ПМИ индекс, који обухвата производни и услужни сектор, и који је сматра добрим показатељем за стање економије у зони евра.
- Снажан раст производње донео је са собом и проблеме, с обзиром на то да понуда још увек не задовољава тражњу за инпутима. Широм блока се извештава о одлагању испорука и несташицама материјала, што је довело до скоро рекордних кашњења у ланцу снабдевања - казао је Крис Вилијамсон, главни економиста у ИХС Маркиту.