НЕОЧЕКИВАНИ ПАД ПРОИЗВОДЊЕ: Несташица материјала успорила европску индустрију број један
Економисти су предвиђали раст производње од 0,5 одсто.
Несташица полупроводника, дрвне грађе и других репроматеријала довела је до неочекиваног пада немачке индустријске производње у априлу, што је још један знак, према оцени Ројтерса, да проблем "уских грла" у снабдевању кочи опоравак највеће европске економије.
ИНДУСТРИЈСКА ПРОИЗВОДЊА СКОЧИЛА ЗА 33 ОДСТО: Српска економија доживљава процват
РЕЗУЛТАТ СНАЖНЕ ЕКОНОМИЈЕ И УСПОНА СРБИЈЕ - "ГРМЕЋЕ" ШИНАМА: Брзи возови за нашу земљу биће најмодернији у Европи
ЦЕНЕ НИКАД ВЕЋЕ У ЦЕЛОМ СВЕТУ: Шта нам се спрема и каква нас економија чека после тешке корона године
Савезни завод за статистику, Дестатис, објавио је данас да је индустријска производња у Немачкој пала за 1 одсто у априлу у односу на март, када је, према навише ревидираном показатељу, ојачала за 2,2 процента.
На овакав априлски резултат, највише је утицао пад производње робе за широку потрошњу од преко 3 одсто и грађевинске активности за више од 4 процента.
Слабији индустријски подаци од очекиваних сугеришу да ће немачка економија морати јаче да се ослони на потрошњу домаћинстава да би подупрла још увек крхки опоравак од кризе корона вируса.
Ово је до сада незабележена комбинација - књиге наруџбина у индустрији су прилично попуњене, а производња опада, рекао је економиста ВП банке Томас Гицел, додајући да су проблеми у снабдевању полупроводницима погурали пад у аутомобилској индустрији.
Дакле, упркос добро попуњеним књигама поруџбина, производња ће дати само ограничени допринос укупном економском расту у другом кварталу, навео је он.
Ипак, расположење немачких индустријалаца наговештава побољшање у наредним месецима, будући да је индекс расположења произвођача, према анкети ИФО института достављеној Танјугу, само незнатно склизнуо у јуну задржавши се и даље на завидно високом нивоу.
Што се тиче расположења инвеститора, њихова очекивања у погледу снажног економског опоравка у наредних шест месецу остала су нетакнута, према данашњим резултатима истраживања економског института ZEW.
У првом кварталу 2021, немачки БДП је пао за 1,8 одсто у односу на претходно тромесечје, и за 3,1 проценат на годишњем нивоу.
Канцеларка Ангела Меркел је рекла јуче приликом виртуелног отварања фабрике полупроводника у Дрездену да несташица чипова компликује немачки економски опоравак од корона кризе.
Тај проблем је приморао многе немачке компаније да најаве скраћење радног времена и смање производњу, а мањак компонената ће такође утицати на повећање финалних цена за потрошаче и укупних инфлаторних притисака.