Неопходне промене Закона о обавезном осигурању у саобраћају
Удружење осигуравача Србије традиционално организује Српске дане осигурања, конференцију која је у потпуности посвећена осигурању.
За недавну Конференцију, одржану на Златибору, кажу да је била најуспешнија до сада. Са таквом оценом, слаже се и генерални секретар УОС Душко Јовановић.
- Шести Српски дани осигурања окупили су више од 300 гостију, организовали смо три округла стола са више од 10 учесника и 15 предавања. Отворили смо дискусију о неколико тема које су за осигуравајућа друштва и осигурање уопште, најважније. Једна од таквих тема су и неопходне промене регулативе, са циљем унапређења тржишта, а приоритетне су измене Закона о обавезном осигурању у саобраћају.
У којим сегментима треба мењати тај Закон?
Са становишта вршења јавних овлашћења која су поверена Удружењу, то се најпре односи на коначно решавање статуса и останка гарантног фонда у оквиру УОС. Такође, у погледу остваривања регресних захтева гарантног фонда, битне су одредбе које потврђују регресну обавезу и од возача неосигураног моторног возила који је одговоран за штету, као и од осигураног лица у случају губитка права из осигурања за штете које гарантни фонд надокнађује за друштва за осигурање над којима је покренут стечајни поступак. Различита тумачења тих питања од стране судова, у пракси су направила одређене проблеме које је могуће предупредити новим, адекватним законским решењем.
Шта још у новом закону, по Вашем мишљењу, треба променити?
То су питања инвестирања средстава гарантног фонда, као и питање он-лине продаје полиса осигурања. Наш став је и да треба изменити прописе који регулишу стечајеве и ликвидације банака и друштава за осигурање имајући у виду чињеницу да је непосредно уочи короне окончан поступак ликвидације над Таково осигурањем, а да су повериоци, према расположивим информацијама, остали ненамирени.
Удружење је током године имало бројне активности. Које су најзначајније?
Ако за тренутак изузмемо Српске дане осигурања, онда је то 56. Генерална скупштина Савета бироа зелене карте коју смо организовали почетком јуна. Било је то први пут за скоро 7 деценија чланства наше државе у тој институцији да смо организовали највећи годишњи скуп. Угостили смо 150 делегата из 47 држава. То је доказ да је Удружење успешно радило и испуњавало своје међународне обавезе, у корист возача из Србије. Иако смо једно од мањих тржишта у систему, са око 2,5 милиона возила, при врху смо када је у питању пословање по принципима Савета бироа.
Какви су планови УОС- а за наредну годину?
И у 2023. години нас чекају четири велика скупа које ћемо организовати одн. на којима ћемо учествовати. Први је Копаоник бизнис форум, у оквиру којег Удружење традиционално организује панел о осигурању. То је сјајна прилика за представнике наше индустрије да размени мишљења са носиоцима економског и привредног развоје државе, да им осигурање представимо на један другачији начин, али и да чујемо њихове предлоге и потребе. У првој половини години нас очекује и традиционално саветовање за правнике у осигурању, а чији је највећи значај у едукацији запослених. У октобру и новембру прво нас очекује конференција “Дигитализација, осигурање, технологија” чији је циљ да запосленима из друштава приближи најновије могућности у примени информационих технологија у индустрији осигурања, а годину завршавамо вероватно највећим регионалним скупом о осигурању, Српским данима осигурања.