РЕКОРДНИХ 22 МИЛИОНА НЕЗАПОСЛЕНИХ У АМЕРИЦИ: САД на ивици нове "ВЕЛИКЕ ДЕПРЕСИЈЕ"
Да ли је корона криза само увод у још већу рецесију?
Прошле недеље се више од 5.2 милиона Американаца пријавило на биро за незапослене и тражило новчану помоћ, што је подигло број незапослених на чак 22 милиона, за четири недеље трајања ванредног стања у САД.
МОМЦИ И ДЕВОЈКЕ, СВАКА ЧАСТ! Оно што запослени у Меридиану раде за своју Србију је за велико поштовање
ШПАНИЈА СВЕ ДУБЉЕ У ЕКОНОМСКОЈ КРИЗИ: Око 450.000 компанија ДАЈЕ ОТКАЗ радницима, привремено отпуштени моле за НАКНАДЕ
ПОРАЖАВАЈУЋЕ БРОЈКЕ У САД: За само месец дана 22 МИЛИОНА Американаца остало без посла
Тај застрашујући талас је избрисао деценије успешне политике коју су спровођене у Америци, и довело је многе фамилије на руб сиромаштва.
Те податке је изнело америчко Министарство рада, и они представљају један од највећих скокова у броју незапослених, мада је број мањи у односу на прошлонедељних 6.6 милиона, и рекордних 6.9 милиона прве недеље ванредног стања.
Овакав талас незапослености није виђен у САД још од велике депресије, и Вашингтон се бори да "запуши рупе" које су настале епидемијом корона вируса и последичном економском кризом која је разорила многе бизнисе.
Губици су збрисали 22.8 милиона радних места која су отворена у периоду од фебруара 2010. и фебруара 2020. године, након економске кризе 2008.
Све већи број економиста упозорава да ће опоравак од ванредног стања трајати још дуго, и да ће и након окончања пандемије милиони Американаца и даље остати незапослени, сигурно до краја године. И после короне, многи ће бити у страху да иду у ресторане и канцеларије, што ће негативно утицати на економију.
Поред страхова за сопствено здравље, Американци обично троше много мање када наступи рецесија, што ће додатно успорити опоравак економије.
Стопа незапослености у САД је већа од 20%, наводе стручњаци који те податке прате у реалном времену. Очекује се да ће до краја године остати на 10%, што значи да ће и током празника 1 од 10 радно способних људи бити незапослен, наводи Национална асоцијација за бизнис економију.
- Сигурно ће још неки период бити изузетно лоше - рекао је Патрик Харкер, председник Федералне банке резерви Филаделфије, па додао:
- Могу да претпоставим да ће број незапослених бити близу или мало испод 20%.
Готово свака држава и индустријска грана је морала да смањује број запослених због мера дистанце. Неколико држава које су кључне за наредне америчке изборе су и најтеже погођене, пошто су тамошње мануфактуре и угоститељске делатности морале да дају отказе. У Мичигену се 21% радника пријавио на биро само протеклог месеца.
Пенсилванија, Невада и Охајо имају близу 20 одсто радно способних, а незапослених, док је тај број у Охају близу 15%. Најгоре је на Хавајима, са чак 22% незапослених због пропасти туристичке сезоне.
- Људи су у страху да ће поново изгубити посао или ће им смањити плате. Постоји много начина на које им све може поћи по злу - рекао је економиста Ерни Тедески из Еверскор ИСИ, економског тинк-тенка.
- Неће бити сигурни у повратак на нормалу све док не прође епидемија корона вируса.
Тедески, бивши званичник Министарства финансија, је рекао да ће психолошки ожиљци овог таласа незапослености бити дуготрајни. Он је указао и да се миленијалци не одлучују да купују некретнине већ годинама после кризе 2008. године, зато што су уплашени да ће бити избачени из њих.
Владина помоћ је такође стизала полако пошто су појединачне испоставе бироа за незапослене биле затрпане нови случајевима, и половина новчане помоћи тек треба да буде уручена зато што пореска управа нема ажурне банкарске податке многих људи.
Бројка од 22 милиона незапослених је такође вероватно мања од правог стања ствари, пошто многи сезонски и парт тајм радници нису могли да се пријаве за државну помоћ.
- Када додамо и све оне који до сада нису били укључени у те податке, сигурни смо да је стопа незапослености око 20% - рекао је Јозеф Бруселас, главни економиста фирме РСМ, и додао:
- У овом тренутку, једна радно способна особа од седам је незапослена.
Само 19 држава тренутно прихвата пријаве за помоћ од сезонских радника и свих других који нису квалификовани за то, али њима се исплаћује 600 долара недељно. Друге државе неће прихватати њихове пријаве до краја овог месеца или почетка маја.
Аманда Флеминг живи у Вирџинији, која још увек не исплаћује помоћ "самозапосленима".
Она и њен муж имају приватни бизнис и баве се сечењем дрвећа, и још увек се не воде као незапослени. Кредит за мале бизнисе још увек нису добили, и представљају један пример од милиона Американаца који су ове недеље сазнали да неће добити помоћ у скорије време.
- Било каква помоћ би добро дошла. Морамо да купимо лекове за нашег сина - рекла је Аманда, и додала:
- Знам да нико није крив, али ово је све запетљано.
Породица Флеминг је свом станодавцу рекла да ће платити други део станарине тек када добију помоћ, али сада нису сигурни када ће то бити. Морали су да позајме одрешену цифру само да би купили храну.
Њихова фирма нема сталне запослене, али неколико људи који раде као сезонски радници их стално зове и тражи новац, зато што је и њима потребан док не добију државну помоћ.
- Немам појма колико ће ово да траје. Они сада гледају у нас и очекују паре. Шта да радимо - запитала се Аманда Флеминг.
НАЈВЕЋИ ПРОФИТЕР КОРОНА КРИЗЕ: Док се економије разних земаља урушавају, ЊЕМУ ЦВЕТАЈУ РУЖЕ
Грчки хотели на ивици банкрота: Могућа велика поскупљења авионских карата за ову дестинацију
СРБИЈИ НЕ ТРЕБА ПОМОЋ ОД ММФ: Новац неће ни Турска, а наша земља тек има дебео разлог за "НЕ"
Путин забринут: Објаснио који је највећи проблем за руске компаније
Кинеска привреда премашила предвиђања: У плусу 20 милијарди долара