НИ КОРОНА КРИЗА НИЈЕ ИСПРАЗНИЛА ЏЕПОВЕ БОГАТИХ КУПАЦА: Зашто је квадрат у Србији толико скуп? Појавио се нови разлог
Инвеститори наводе и да цену увећавају сами имућнији клијенти којима је ствар престижа да купе некретнину у елитним зонама
Ако је судити по ценама некретнина у неким елитним насељима у Београду ни криза изазвана пандемијом корона вирусом није испразнила џепове богатих купаца који су спремни да дају и 10.000 евра за квадрат, што је сума за коју се у неким деловима Србије може купити и пристојан једнособан стан.
Mozzart нуди највеће квоте на свету: РБ Лајпциг 1,80, Бешикташ 1,45, Барселона 1,60!
ШТА ЗНАЈУ "СЛАТКИ СНОВИ" ШТА ЈЕ КОРОНА: Бизнис који у Србији цвета - услуге папрене, али корисници не питају за цену
СРБИЈА ЗЕМЉА АУТО-ПУТЕВА И БРЗИХ САОБРАЋАЈНИЦА: Вучић најавио пројекте од високе важности за нашу земљу
Да је то тако показују и подаци Републичког геодетског завода по којима је најскупљи квадрат продат за 9.632 евра и то у Београду на води. Из истих података се види и то да тржиште некретнина ни "вирус" није заразио, јер је вредност у 2020. години у односу на 2019. увећана за 100 милиона евра и износи 4,2 милијарде евра.
Оно што је уочљиво то је да иако у 2020. години цена градње није порасла, дошло је до скока цене цена квадрата и то на "престижним" локацијама јер их нема у изобиљу, а тражња је велика. Због тога се инвеститори утркују за земљиштем у овим луксузним зонама, које је достигло вредност и преко 1.000 евра по квадрату, што значајно увећава и тржишну вредност стана.
Да је локација кључни фактор за одређивање вредности некретнина показује и то што су и станови у староградњи, који се налазе у лукс зони, на цени и да је и за њих купац спреман да издвоји велике паре.
Да је то тако показује и стан са општине Стари град, где је у улици Краља Петра, квадрат прошле године плаћен 4.452 евра. Пошто таквих старих станова нема много, извесно је да ће инвеститори трагати за земљиштем како би изградили нове, који су по правилу и луксузно опремљени и траже се више него што се граде, па им је то пун погодак за добру зараду.
Инвеститори наводе и да цену увећавају сами имућнији клијенти којима је ствар престижа да купе некретнину у елитним зонама.
- То практично значи да је нека нова елита спремна да плати енормну цену квадрата у Београду на води, јер је то постала ствар “престижа” да тамо поседујете некретнину. Инвеститори то користе, па и “престиж” урачунавају у квадрат, а тај престиж подразумева и квалитетну градњу, али и луксузну опрему станова, првокласним и увозним материјалима, попут подова, керамике, столарије. Наравно, поред Београда на води и даље су примамљивије некретнине на Дедињу, Сењаку, Старом Граду, Врачару, али је и тамо све мање земљишта па је готово извесно да ако потражња буде као прошле године, квадрати ће на овим локацијама поскупети - објашњава један велики инвеститор из Београда.
Он додаје да додатни разлог да ће цене квадрата на тим елитним локацијма, али и другим, "скочити" јер је грађевински материјал поскупео.
- Та поскупљења нису мала јер је гвожђе поскупело 40 посто, арматурна мрежа исто толико, а повећане су и цене челичних лимова, термоизолационих материјала и столарије за 20 посто. Због тога су у фебруару већ забележене неке корекције навише за станове у изградњи у елитним насељима, које су у просеку веће од пет до десет одсто јер инвеститори своје трошкове преваљују на купце. Београд на води је драстичан пример где у фебруару цена квадрата се кретала између 9.800 и 10.000 евра по квадрату - наводи један велики инвеститор из Београда.
Горан Родић, из Грађевинске коморе Србије, не негира да поскупљење грађевинског материјала може да утиче на скок цена квадрата, али напомиње да коначну реч ипак даје тржиште.
- Стан је тржишна категорија и влада захтев понуде и потражње. Нисмо ми скупи произвођачи већ су скупе дажбине, посебно грађевинско земљиште, хиљаду такси, пројекат. Примера ради на најлуксузнијим локацијама у Београду цена земљишта по квадрату може да буде и већа од 1.000 евра, што онда нормално увећава и тржишну вредност стана јер су улагања инвеститора већа. Поред тога ту је и већа тражња од понуде за становима па су и зараде инвеститора на луксузним локацијама веће - објашњава Родић.