НОВА ДИЛЕМА ЗА ФРИЛЕНСЕРЕ У СРБИЈИ: Хоће ли њихова дуговања морати да плаћају сви чланови породице?
Пореска управа је око 15. октобра, позивајући се на члан 45. Закона о пореском поступку и пореској администрацији, захтевала од банака у Србији да јој до краја октобра доставе извештаје о свим трансакцијама на девизним рачунима физичких лица.
На друштвеним мрежама појавила се информација да, на основу важећих закона, сви пунолетни чланови домаћинства фриленсера могу бити одговорни за плаћање његовог пореза.
УСВОЈЕН БУЏЕТ ЗА 2021. ГОДИНУ: Ево где иде највише новца - очекивано!
ОНИ СУ ПРАВИ ТИХИ ХЕРОЈИ ПАНДЕМИЈЕ: Српски рудари даноноћно раде да би било довољно електричне енергије (ФОТО)
ВАЖНО ЗА ДЕСЕТИНЕ ХИЉАДА РАДНИКА У СРБИЈИ: До фебруара без отказа?
То је додатно забринуло армију "слободњака" који још од октобра покушавају да пронађу компромис са државом, односно Пореском управом, након најаве да ће бити контролисани сви њихови приходи из иностранства у протеклих пет година.
Ипак, како су објаснили стручњаци за ову област, породице фриленсера за сада немају разлога за бригу, јер се у Закону о порезу на доходак грађана наводи да за доспеле пореске обавезе својом имовином гарантују сви пунолетни чланови домаћинства само ако је реч о предузетнику.
С обзиром на то да фриленсери свој приход остварују као физичка лица, на њих се овај члан закона не односи.
- Члан 157 практично значи да ако обвезник не плати порез, односно ако доспеле обавезе не могу да се наплате од предузетника, Пореска управа покушава да их наплати од осталих чланова домаћинства, једног по једног - супсидијарно - објашњава Ђерђ Пап, стручњак за порезе.
Он каже у да је општепозната ствар да предузетник одговара личном имовином за свој бизнис, и да ова ставка није никаква новост.
Иначе, наведени чан 157 Закона о порезу на доходак грађана гласи: "За порез на приходе од самосталне делатности јемче супсидијарно својом имовином сви пунолетни чланови домаћинства обвезника који у моменту настанка обавезе чине домаћинство обвезника у смислу члана 10. овог закона".
А домаћинством се, по наведеном члану 10, сматра "заједница живота, привређивања и трошења остварених прихода".
Подсетимо, Пореска управа је у октобру најавила да ће почети контролу прихода физичких лица која су у протеклих пет година радила за послодавце из иностранства, а нису регулисала своје обавезе по питању пореза и доприноса на зараде.
Око 100.000 фриленсера у Србији било је у недоумици шта чинити, јер их годинама нико није обавештавао о доспелим обавезама, а пореска решења са затезним каматама и обавезама за пет година уназад сада су почела да стижу и суме нису нимало наивне.
Неколико удружења фриленсера већ је писало министарству финансија и Пореској управи, са молбом да се организује састанак и договоре могућа решења. Предложили су и другачији начин обрачуна пореза за њихов рад, али и увођење у одговарајући систем ове категорије радника.
До сада је једини одговор стигао из Министарства финансија, које је у више наврата позвало "све пореске обвезнике да измире своја дуговања" и најављено је да ће се о предлозима фриленсера разговарати током наредне године, када се буде припремао нови сет Закона о порезу на доходак грађана.
Према ранијим сазнањима, Пореска управа је око 15. октобра, позивајући се на члан 45. Закона о пореском поступку и пореској администрацији, захтевала од банака у Србији да јој до краја октобра доставе извештаје о свим трансакцијама на девизним рачунима физичких лица. У међувремену је започела и са њиховом анализом.