ОДЛУКА МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ: Произвођаћи не морају да обнављају регистрацију својих газдинстава
Ова одлука је донета како би се пољопривредницима смањила обавезе у вези с бирократијом
Ове и наредне године пољопривредни произвођачи који су регистровани а немају никаквих промена неће бити у обавези да обнављају регистрацију својих газдинстава, каже директор Управе за аграрна плаћања Жарко Радат.
ЈКП "ГРАДСКЕ ПИЈАЦЕ": Подношење понуде за јавне набавке одржавања специјалних возила
Он је рекао да се Министарство пољопривреде и заштите животне средине одлучило на тај корак јер је анализа показала да јако мали број газдинстава, а која иначе обнављају регистрацију сваке године, имају неке промене.
- Изменом одређених прописа који се односе на обнову и регистрацију пољопривредних газдинстава Министарство пољопривреде је одлучило да у 2017. и 2018. неће бити обнове регистрацуије газдинстава, што значи да пољопривредни произвођачи који су већ у регистру, а немају никакве промене, нису у обавези да обнове регистрацију као што су то морали да чине до сада - рекао је Радат.
СИГУРАН И УНОСАН БИЗНИС: Држава вам плаћа, откуп загарантован, а специјалних услова НЕМА
Радат је додао да се дешавало да пољопривредници забораве да региструју своје газдинство, због чега онда нису могли да остваре право на субвенције. Сада, додаје, то неће да се догађа, јер ће газдинства која не пријаве промене по аутоматизму остајати у регистру пољопривредних газдинстава којих у Србији у овом тренутку има 350.850.
Само пољопривредни произвођачи који имају суштинске промене, у пословању или друге статусне промене, како је нагласио директор Управе за аграрна плаћања, у обавези су да те промене пријаве у року од 30 дана од њиховог настанка, док нова газдинства која желе да се пријаве то могу да учине сваког радног дана у подручним филијалама.
Осигурање усева и плодова важно за егзистенцију полјопривреде у целини
- Регистрована газдинства која нису имала промена, газдинства која су имала промена и поново се регистровала, као и нова газдинства која се први пут региструју, пођеднако испуњавају услове за коришћење субвенција предвиђених за 2017 - нагласио је Радат.
Он је подсетио да је ове године аграрни буџет Србије који се односи на субвенције за пољопривреду већи за 2,2 милијарде динара од оног из 2016. и да ће већина тих средстава бити пласирана кроз инвестиције у примарну пољопривредну производњу и у прерађивачке капацитете.
Нагласио је и да је у току 2016. реализовано 99,4 одсто буџета намењеног субвенцијама у пољопривреди.