НОВА ПРАВИЛА О БЕЗБЕДНОСТИ НА РАДУ: Милионске казне и катанац!
Нови закон о безбедности и здрављу на раду, који ће бити донет до краја године, тражиће већу одговорност послодаваца, радника и целог друшта, а инспектори ће због прекршаја бити дужни да затворе градилиште најмање на три дана.
То је речено на конференцији "Безбедан рад – здрава будућност", којом је обележена ова година, проглашена за Годину безбедности и здравља на раду у Србији, а поводом Европске недеље безбедности на раду.
СТИЖЕ ПОВИШИЦА! Ово је ДЕТАЉАН СПИСАК свих плата у здравству, школству, војсци, полицији... (ТАБЕЛА)
ПОСКУПЉЕЊЕ? Свињска куга САТИРЕ месну индустрију, прерађевина из иностранства НЕКОНТРОЛИСАНО расте
Да ли је ово најбизарнији посао на свету? ТРАЖЕ ОСОБУ КОЈА ЋЕ НОСИТИ ПАПУЧЕ И ЗА ТО БИТИ ПЛАЋЕНА!
Државни секретар у Министарству Ненад Нерић рекао је да се често мере безбедности спроводе повремено, уместо континуирано.
- И послодавце морамо уверити да је очување здравља и у њиховом интересу јер задовољан радник боље ради - рекао је Нерић.
Додао је да, неретко, безбедност на раду не подразумева велика улагања и да у земљи постоји довољно стручњака за ту област.
Вршилац дужности директора Управе за безбедност и здравље на раду, Марина Фуртула, рекла је да је од 2006. године 526 људи страдало на радном месту, највише у грађевинарству, а само прошле године 53.
Нови закон о безбедности и здрављу на раду ће, према њеним речима, увести обавезу употребе сигурносног опасача за рад на висини, дубини и енергетским објектима и тај посао ће моће да обављају само људи са лиценцом јер "Србија жели да достигне нулту толерацију на повреде на раду са смртним исходом".
Сви запослени, па и послодавци, према новом закону, мораће да заврше обуку за употребу средстава за заштиту, а уводи се и обавеза израде елабората о уређењу градилишта за радове који трају дуже од три дана.
Компаније ће, према том новом пропису, морати да имају лица која се баве безбедношћу за високоризична и нискоризична радна места, а послодавац ће бити дужан да радника једном у пет година пошаље на здравстевни преглед.
- Повећана су и овлашћења инспектора рада који ће због неправилности у систему безбедности и здравља на раду морати да затвори градилиште најмање на три дана - рекла је Фуртула.
Испектори ће за прекршаје у систему безбедности на раду, како је рекла, моћи да изричу мандатне казне без права на жалбу, а повећана је и максимална новчана казна са милион на два милиона динара.
В.д. директора Инспектората рада Стеван Ђуровић рекао је да да би прекршаја било мање да се закони спроводе стриктно.
- Судови су на основу одређеног броја захтева прописали казне у износу од 246 милиона динара, а да су се држали прописа и изрекли казне предвиђене законом на основу, не максималне већ средње вредности, укупан износ би био преко четири милијарде динара - рекао је Ђуровић.
Према његовим речима, до сада за непоштовање система безбедности на раду још нико није кажњен на максималну затворску казну од 12 година, а да јесте повећала би се одговорност.