НОВА ПРАВИЛА ЗА ПЕНЗИОНИСАЊЕ ЖЕНА Даме ће радити све дуже - ово морате да знате
Године живота као услов за осигуранике жене практично ће расти наредних 9 година када ће критеријуми за жене и мушкарце бити изједначени – 65 година живота и најмање 15 година стажа.
На снази су нова правила за пензионисање жена, која се значајно разликују у односу на пре неколико месеци. Сада је померена старосна граница, а у неким случајевима и стаж.
У 2023. на снагу су ступили нови услови за пензионисање дама. Од почетка године у Србији се пензионисало по новим условима око 4.800 корисника, од којих око 1.200 жена. Сваки захтев који су поднеле током ове године, подлегао је новим, ригорознијим условима.
КАКО ДА ИМАТЕ ПЕНЗИЈУ ОД 50.000 ДИНАРА? Ако 40 година радите за минималац износ ће вас растужити - детаљна рачуница
КАКО ДО ИНВАЛИДСКЕ ПЕНЗИЈЕ? Многе мучи једно питање - ово су детаљи
КО ИМА ПРАВО НА НАСЛЕДСТВО ПОРОДИЧНЕ ПЕНЗИЈЕ? Дете или брачни партнер - ово су услови који морају бити испуњени!
Ове године, даме тако у старосну пензију могу са 63 године и 6 месеци живота, уместо 63 године и четири месеца, колико је потребно да имају за пензионисање у претходној години. Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година. Примера ради, у 2015. години даме су могле у пензију са 60 година старости и минимум 15 година стажа.
Закон о пензијском и инвалидском осигурању измењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мењају услови за пензију и то по правилу да се старосна граница помера у распону од два до шест месеци годишње. И тако све до 2032. године када ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости, годину дана и десет месеци дуже него данас.
Године живота као услов за осигуранике жене практично ће расти наредних 9 година када ће критеријуми за жене и мушкарце бити изједначени – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Превремена пензија
Промене имамо и када говоримо о граници и условима за одлазак у превремену пензију.
Што се тиче превремене пензије за даме, услов за њих био је 59 година. Услов је био и да имају минимум 39 година и 8 месеци стажа. За ову годину је то 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота.
Мушкарци су прошле године у превремену пензију ишли са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци. Ове године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 60 година.
С друге стране, мушкарци у старосну пензију иду по старом – са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу.
Оно што је једнако за оба пола јесте правило по коме и мушкарци и жене могу редовно да се пензионишу са 45 година стажа, без обзира на старост. Услов је, наравно, да су им послодавци све време током 45 година редовно уплаћивали доприносе.
Говорећи о превременој пензији оно што је важно знати јесте да она кошта, односно да вам умањује примања. Практично, пензија ће вам бити мања за 0,34 одсто за сваки месец превременог пензионисања, а највише за 20,5 одсто од укупне пензије.
То значи да ако би вам старосна пензија, са пуним радним стажом, била око 30.000 динара, а одлучите да се превремено пензионишете три године раније, онда би вам месечни чек био мањи за око 3.700 динара.