НАЈМАЊЕ ЗАРАДЕ ВЕЋЕ ЗА 4.000 ДИНАРА? Данас коначно о новом минималцу: Држава би лако могла да подигне понуђених 35.000 динара
Према ранијим информацијама, уколико се социјални партнери данас не договоре о износу минималца, његову висину до 15. септембра утврдиће Влада Србије.
Преговори о минималној заради за наредну годину, који се воде између синдиката, послодаваца и државе, настављени су данас. После седнице предвиђено је да се медијима обрате представници репрезентативних синдиката, послодаваца и премијерка Ана Брнабић.
НИСУ ДОВОЉНЕ, ЗАТО ЋЕ ПОНОВО ДА РАСТУ: Држава повећава плате здравственим радницима, ово је датум!
ШИРИ СЕ САОБРАЋАЈ, ШИРЕ СЕ ПРЕВОЗНА СРЕДСТВА! ПЛОВИДБОМ ДО ПОСЛА: Све о идеји речног градског превоза у Београду
КОЈЕ НОВЧАНИЦЕ СЕ НАЈВИШЕ ФАЛСИФИКУЈУ У СРБИЈИ: "Црвена" највише на цени, а ево и која је могућност да "закачите" такву
Према ранијим информацијама, уколико се социјални партнери данас не договоре о износу минималца, његову висину до 15. септембра утврдиће Влада Србије.
Позивајући се на пређашње искуство, и послодавци и синдикати, истовремено гаје мало наде да ће се ове године постићи договор и наћи средина. Тако, тврде да би се историја још једном могла поновити и да би држава могла да буде спремна на "неки уступак".
- У случају да се договор не постигне, висину минималне зараде ће, као што је то био случај прошле године, утврдити Влада. Имајући у виду оно што нуди држава и што траже синдикати врло је могуће да влада пристане на неки минимални уступак у односу на 35.012 динара, колико је јуче понудила на састанку са синдикатима. Рачунамо да би тај уступак могао да буде неких хиљаду динара, можда и нешто више - каже извор.
То би практично значило да би минималац за наредну годину био већи за неких 4.000 динара у односу на 2021.
Подсетимо, Савез самосталних синдиката Србије тражи да минималац наредне године износи скоро 40.000 динара. С друге стране, званичници из Владе су изашли са предлогом да минималац од 1. јануара 2022. године буде нешто већи од 35.012 динара.
Предлог Министарства финансија на састанку колегијума Социјално-економског савета прошле недеље био је минимална зарада за идућу годину износи 35.012 динара, да се неопорезиви део зараде повећа са 18.300 динара на 19.300 динара, као и да се стопа доприноса за ПИО смањи за 0,5 одсто.
Тренутни минималац је нешто већи од 32.000 динара и прима га око 350.000 људи у Србији. најчешће је реч о радницима запосленима у трговини, угоститељству и производњи.
Од 2010. године држава је повећавала минималац осам пута. На захтеве синдиката за повећање најниже загарантоване зараде у земљи није пристајала у 2014. и 2016. години.
Минималац је у 2018. повећан за 10 одсто, а у 2017. години шест одсто.Прошле године повећан је за 6,6 одсто што значи да је у овој години био већи за ко 2.000 динара него у 2020. години.
За две деценије колико постоји Социјално-економски савет, синдикати и послодавци су се само једном – 2017. године – усагласили око повећања минималне цене рада. Осталих година, због изостанка договора одлуку је, како закон и предвиђа, доносила Влада.
Јединствен случај имали смо 2011, када је тадашња Влада минималац повећала не само више од тога што су послодавци нудили, већ и више од онога што су синдикати тражили.