НОВАЦ ЗА ПРЕВОЗ У ДОБА КОРОНЕ И РАДА ОД КУЋЕ: Шта према закону може послодавац и шта на крају добије радник
Измене Закона о порезу на доходак грађана из децембра 2019, предвиђале су да накнада трошкова за превоз мора да буде документована, па су радници морали да имају фискални рачун са киоска о уплаћеној карту за јавни превоз или рачун за гориво.
Послодавци у Србији, према Закону о раду, имају обавезу да запосленима надокнаде трошкове доласка и одласка са посла. Тако нешто може бити решено на различите начине.
СРБИЈА ЋЕ СНАЖНО РАСТИ У СЛЕДЕЋОЈ ГОДИНИ: Економске прогнозе предвиђају Хрватској бродолом
ГОЛУБИЦА ПРОДАТА ЗА 1,6 МИЛИОНА ЕВРА! Узгајиваћи објашњавају овако високе цене
ОБАВЕЗНО СПАВАЊЕ НА ПОСЛУ: Уведена револуционарна промена, више ништа неће бити исто
Према речима адвоката Ксеније Иветић Марловић, стручњака за радно право, Закон о раду предвиђа да запослени има право накнаду трошкова за долазак и одлазак са рада у висини цене превозне карте у јавном саобраћају, ако послодавац није обезбедио сопствени превоз.
- У пракси се најчешће плаћа цена месечне карте која зависи од града и релације на којој запослени путује. Међутим, послодавац може запосленима да купи и месечну претплатну карту, да обезбеди сопствени превоз или на други начин обезбеди превоз за долазак и одлазак с рада - објашњава она.
Уколико, рецимо, радник на посао долази својим аутомобилом, постоји могућност да му послодавац надокнађује цену бензина, али под условом да је то решено колективним уговором.
- Колективни уговори који предвиђају овакву опцију обично прописују да запослени има право на 30 одсто цене бензина по пређеном километру. Међутим, ако послодавац не предвиди ово као могућност у општем акту, запослени неће имати право на овакав вид накнаде трошкова превоза - истиче Иветић Марловић.
Шта када се ради од куће?
Рад на даљину није био распрострањен много у нашој земљи док није завладала пандемија вируса корона, тако да су се многи тек од недавно упознали са оваквим принципом пословања.
Иако су вероватно многи радници очекивали да и за овај период, када посао у потпуности обављају без подласка на радно место, добију новац за месечну маркицу за превоз, односно пут, то се није десило.
- Уколико запослени ради од куће, он неће имати право на накнаду трошкова превоза јер не иде на рад у пословне просторије послодавца - наводи Иветић Марловић.
То ће, како каже, бити случај и ако запослени не долази на посао из неких других разлога, као што су, рецимо, боловање, годишњи одмор и слично.
Укинуто правдање трошкова превоза радника до посла
Измене Закона о порезу на доходак грађана из децембра 2019, предвиђале су да накнада трошкова за превоз мора да буде документована, па су радници морали да имају фискални рачун са киоска о уплаћеној карту за јавни превоз или рачун за гориво ако су долазили на посао својим аутомобилом.
Међутим, Министарство финансија је 3. јуна ове године донело препоруку према којој се трошак превоза који није документован одговарајућом веродостојном рачуноводственом исправом признаје као расход у пореском билансу, сходно Закону о порезу на добит правних лица. То заправо значи да предузећа више неће морати рачунима од карте у јавном саобраћају или горива да правдају трошкове превоза радника до посла, како би остварили право да не плаћају порез, без обзира на то на који начин они долазе на посао.