НОВИ ГРАЂЕВИНСКИ ПОДУХВАТ: Измешта се река Пештан и део Ибарске магистрале
До краја године ново корито реке
Да би било обезбеђено довољно угља за производњу струје, пре неколико година измештено је корито реке Колубаре у дужини од 2.600 метара. Ових дана убрзано се ради на реци Пештан. До краја новембра и она би требало да потече новим коритом. Планирана производња са новог копа је око 12 милиона тона угља годишње.
Да би заменио копове Ц и Д, на којима ће постепено престајати експлоатација, на простору новог копа Е је већ увелико градилиште. Измешта се део Ибарске магистрале и локалног пута.
Да ли можете да приуштите себи нову кућу? Размотрите ових СЕДАМ ФАКТОРА и отклоните све дилеме
ИНВЕСТИЦИЈА ЗА БУДУЋНОСТ: Србија ПОВЕЋАВА УЧЕШЋЕ у капиталу Аеродрома "Никола Тесла"
КЉУЧА НЕЗАДОВОЉСТВО ШИРОМ СВЕТА: Последице трговинског рата САД и Кине осећа ЦЕЛА ПЛАНЕТА
Река Пештан ће у дужини од 3,8 километара тећи новим коритом. Гради се приступни пут дужине пет километара и мост од 50 метара који ће прелазити преко новог корита.
Извршни директор за производњу угља ЈП ЕПС Дејан Милијановић каже да се измештање корита ради "у пуном протицајном профилу".
МЕЂУ ПРВИМА У ЕВРОПИ! Београд од јануара забрањује пластичне кесе
ЈАПАНУ СКИДАЈУ СВЕ ТРГОВИНСКЕ ОЛАКШИЦЕ: Нова одлука у Јужне Кореје у економском спору који дрма Азију
Ко откључа нови ајфон добија награду од МИЛИОН долара!
- Ради се апсолутна заштита будућег корита реке, значи и дно и косине будућег корита се облажу геомембраном која ће гарантовати сигурност рада будућег површинског копа - рекао је Милијановић. У плану је постављање нових цевовода, оптичких и електрокаблова, далековода и трафо-станица. Рок за завршетак ових радова је новембрар ове године. Након тога, багери ће се преселити на запад.
Како би заштитили будући коп и слив, потребно је изградити пет великих брана.
- У плану набавке ЕПС ове године се налазе две бране, две високе бране. Ми се надамо да ће све оне активности које је неопходно спровести да би се те набавке и покренуле, бити завршене до краја ове године. Остатак посла, значи три велике бране планирамо да у наредној години активирамо као јавне набавке, да их уговоримо и да крене њихова реализација - наводи Милијановић.
УВОЗ ИЗ КИНЕ У АМЕРИЦИ: Ко има највећу корист, а коме највише штети?
У случају илегалних радњи, НЕМА ЗАТАШКАВАЊА: Банке морају да обавесте НБС о крађама у својим пословницама
ОПАСНОСТ ПО ДОМАЋИ КУКУРУЗ: Велике температуре прже усеве, али ускоро ДОЛАЗИ СПАС
Без обзира на то што је лето, потребе за производњом струје су сличне зимским. Рекорди од 100 милиона тона угља дневно више нису реткост.
Колубара, каже Милијановић, тренутно експлоатише између 85.000 и 95.000 тона угља дневно.
- Изједначиле су се производње у току лета и зиме. Видите какве су температуре, потрошња електричне енергије због клима-уређаја је малтене као да је зимска, тако да нама је сада сваки дан у години исти - додао је Милијановић.
Најмлађа београдска општина управо постаје "ПУПАК СРБИЈЕ"! Ево зашто Сурчинци ТРЉАЈУ РУКЕ
ПРОИЗВОЂАЧИ УПОЗОРАВАЈУ ДОМАЋИЦЕ, ЦЕНЕ ПОВРЋА НЕЋЕ ПАДАТИ: Сад је право време да спремате зимницу!
Ова земља ускоро ЗАБРАЊУЈЕ УПОТРЕБУ ПЛАСТИЧНИХ КЕСА: До 2021. нестаће и други једнократни производи
Будући Коп Е простираће се на површини од 12 квадратних километара. Само одавде планирана је производња 12 милиона тона годишње, са осталим колубарским коповима укупно 30 милиона тона угља.
Резерве копа Е процењене су на 329 милиона тона. Да би се до њих дошло, биће потребно ископати милијарду и 70 милиона метара кубних тла које лежи преко драгоцене руде.
СТАРИ НАЗИВИ СРПСКИХ ГРАДОВА: Јесте ли некада били у Палежу или Гургусовцу? Вероватно јесте, а да то и не знате (ВИДЕО)