НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ТУРИЗМУ: Субвенције државе за део премије осигурања
Агенције ће платити премију осигурања осигуравајућим кућама
Држава ће помоћи сектору туризма и кроз субвенционисање дела премије осигурања будући да је у овом моменту неопходно да имају полисе осигурања да би добиле лиценцу за рад, најавила је данас министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић.
Бесповратна средства за младе пољопривреднике: Нови подстицаји и до 1.500.000 динара
"МОРАМО БИТИ ОПТИМИСТИ" Вучић задовољан: Расте српска индустријска производња, а то је крвоток, суштина!
СРБИЈА ПРВА У ЕВРОПИ! Председник о расту привреде: Имаћемо најмањи пад, у најгорем случају бићемо на другом месту
Министарка је рекла Танјугу да је тај нови пакет помоћи договорен јуче на састанку са представницима удружења туристичких агенција.
-Предложена мера односи се на субвенционисање дела премије осигурања, како би се организаторима путовања помогло у поступку издавања нових полиса осигурања чија је цена, услед појачаног ризика, значајно виша у односу на период пре пандемије, казала је Матић.
Истиче да Влада Србије односно ресорно министарство, у оквирима својих надлежности и могућности, улаже максималне напоре како би се пружила подршка туристичком сектору који је највише погођен током пандемије.
На састанку смо се сложили око новог предлога пакета помоћи који ће ићи ка туристичким агенцијама и тај предлог је усаглашен и са Министарством финансија, навела је Матић.
-Практично ће држава још једном дати посебну помоћ сектору туризма, односно туристичким агенција кроз субвенционисање полисе осигурања која им је неопходна да би добиле лиценцу за рад, што је био један од највећих проблема, рекла је она.
Додаје да ће се на тај начин решити препрека која им је представљала и највећи изазов, те да ће сада агенције моћи да наставе са радом.
Агенције ће платити премију осигурања осигуравајућим кућама и добиће за то рефундацију дела средстава од ресорног министарства, објаснила је Матић процедуру.
-Имали смо у виду да је то посебно важно за оне коју су најугроженији а то су мање агенције које постоје годинама као пориодични бизниси, а које су имале највећи проблем да плате полисе осигурања које су за њих биле високе, каже Матић.
Истиче да је пандемија највише погодила сектор туризма, како у Србији, тако и на глобалом нивоу и да су губици у туризму огромни, те да они са сектором хотелијерства, угоститељства и организације догађаја износе око милијарду евра.
Министарка каже и да је у претходном периоду кључно било доношење Уредбе о понуди заменског путовања и да би без ње туристичке агенције практично банкротирале.
Матић наводи и да подаци из Централног регистра обавезног социјалног осигурања показују да је пре почетка пандемије у Србији било укупно 4.525 туристичких радника, а закључно са јучерашњим даном их је 3.660.
Истиче да се, имајући у виду тај податак, не може говорити о томе да је хиљаде радника остало без посла како се спомиње у јавности .
-То није тачно али и оволико колико их је остало без посла је довољно забрињавајуће и учинићемо све да се сектору туризма помогне да преживи овако тешку ситуацију, рекла је Матић.
На састанку који је јуче одржан присуствовали су, поред представника Министарства трговине, туризма и телекомуникација, и представници Привредне коморе Србије, представници удружења туристичких агенција YUTA, УРА, УТАС и АНТАС.