Обновити СРПСКО СЕЛО! Кркобабић за оживљавање пољопривредних задруга, нуди помоћ државе
Министар без портфеља задужен за регионални развој очекује да се на тај начин обезбеди посао за 3.500 грађана
Министар без портфеља задужен за регионални развој Милан Кркобабић сматра да би у Србији поново требало да заживи задругарство и да је за то потребно "свето тројство" - држава, локална самоуправа и заинтересовани власници пољопривредних газдинстава који су спремни да оснују земљорадничку задругу или да постојећу ставе на здраве ноге.
НЕДИМОВИЋ: Удруживање у задруге је најбољи начин воћарима за остваривање подстицаја које држава нуди
- Оснивачки капитал треба да буде оптималан. Држава ће ту да учествује са 50.000 евра по задрузи. У зависности од потреба, негде ће бити мање, а негде више новца. Паре неће моћи тек тако да се троше, већ ће бити намењене куповини одговарајуће опреме како би до краја били заокружени процеси одређене пољопривредне производње - рекао је Кркобабић за "Вечерње новости".
Он је, говорећи о обнови и оживљавању српских села, навео да је Србија некад била препознатљива по задругарству и да су задруге биле окоснице српског села.
- Задруге су биле окосница српског села које су благо речено, из нехата или незнања уништене - објашњава.
Цена малине ПОНИЖАВАЈУЋА! Откупљивачи потписују уговоре, произвођачи ОЧАЈНИ
Додао је да је неко, нажалост, пре десет и 20 година дошао на идеју да приватизује и оно што се не може приватизовати, задружну својину.
- Зато смо сада код доброг броја задруга заглављених по судовима - каже Кркобабић.
Богосављевић: Србији је неопходан развој задругарства
Како је навео, у Србији тренутно има нешто више од 1.500 пољопривредних задруга, али су многе од њих на ивици опстанка или се воде бесмислено дуги спорови, јер је у неком моменту задружна имовина приватизована мимо закона. Активно је, како је додао, око 1.000 њих.
Кркобабић је казао да ће држава надгледати рад задруга и локалне самоуправе.
ПЕКАР, ФИЗИКАЛАЦ, ПИЦА МАЈСТОР: Ово су најплаћенији послови преко Омладинске задруге
- Када крену са радом, задруге ће морати и да упосле стручне људе, у зависности од усмерења. Очекује се да ће свака од њих имати од пет до седам људи, што значи да ће укупно бити запослено до 3.500 грађана - истакао је он.