ОДЛИЧНА ПРИЛИКА ЗА ПОЧЕТНИКЕ ИЛИ ДОБРО ОСМИШЉЕНА ПРЕВАРА? Нова криптовалута помама у свету, а шта заправо знамо о њој?
О овој, у најмању руку необичној, криптовалути шушка се још од 2019. године.
Помама за различитим криптовалутама сваким даном је све већа. У последњих неколико месеци били смо сведоци рекордног раста вредности битцоина и ethera, али и појаве многобројних нових дигиталних новчића.
Један од оних који привлаче пажњу све већег броја крипто ентузијаста свакако је Пи, дигитална валута која се, наводно, може рударити помоћу мобилног телефона без претераног утрошка енергије.
ОД ПРВОГ ЈАНУАРА 300.000 ЗА ПРВО ДЕТЕ: Седмог децембра стиже и 20 ЕВРА, а ево када пензионери добијају новац
ВРТОГЛАВ ПАД КРИПТОВАЛУТА! Дигитални новчићи на најнижем нивоу од краја септембра
НОВИ ЗАКОН ЗАШТИТИЋЕ ВАС ОД ПЕЉЕШЕЊА: Мајстори који не буду испоштовали ове ставке, плаћа ће казне и до 500.000 динара
О овој, у најмању руку необичној, криптовалути шушка се још од 2019. године, а у Србији је постала популарна почетком ове године, када је велики број људи инсталирао апликацију за њено рударење по имену Пи Network.
Шта је Пи Network?
Како се наводи на веб-сајту који се такође зове Пи Network и на коме је детаљно објашњено како се апликација користи и на којим принципима функционише, Пи се може рударити без трошења батерије мобилног телефона, а токени иду директно у дигитални новчаник корисника мреже.
Пи Network је настала као пројекат дипломаца са Универзитета Станфорд, чији је циљ био да рударење учини доступним већем броју корисника.
За разлику од мрежа за рударење битцоина, које користе протоколе за доказ о раду (PoW), Пи користи алгоритам који је базиран на децентрализованом компјутерском протоколу, такозваном Stellar Цонсенсус протоколу (СЦП).
Захваљујући СЦП на Пи мрежи се креирају безбедносни кругови или групе од три или пет особа међу којима постоји поверење и које су познате осталим корисницима мреже.
На тај начин ствара се мрежа поверења која би требало да спречава сумњиве трансакције, а трансакције се могу потврдити само уписивањем у дељене књиге, уколико их мрежа повереника одобри.
Зашто несвакидашња криптовалута привлачи велики број "рудара" у Србији?
Како наводи један корисник Пи апликације, који је желео да остане анониман, одлучио је да се прикључи мрежи јер је апликација бесплатна, не захтева приступ именику, локацији и личним подацима.
- Осим тога, лака је за коришћење. Довољно је само да је инсталираш, отвориш и једном дневно покренеш рударење - каже корисник ове апликације.
Свестан да Пи још увек није легитимна криптовалута, признаје да је рударење започео с мишљу "сада не кошта ништа, а у будућности може донети зараду". Како каже, Пи не захтева скупе графичке картице, нити било каква додатна улагања.
Мишљење крипто експерта
Међутим, експерти у области криптовалута имају подељена мишљења када је Пи у питању. Тако Гаврило Јејина из крипто мењачнице ЕЦД на компанијском блогу поставља питање да ли је Пи заиста одлична прилика за "крипто почетнике" или само добро осмишљена превара.
У поменутом блогу Јејина наводи неколико проблема скривених испод блиставе фасаде Пи мреже. Пре свега, он истиче да је за рударење криптовалута попут битцоина и ethera потребна значајна количина електричне енергије. Та количина је сразмерна броју рудара чији се рачунари надмећу у решавању сложених математичких проблема на блокчејну на коме рударе, а резултати зависе искључиво од уложеног рада.
Према његовим речима, рударење без трошења енергије које Пи мрежа нуди није теоретски могуће, а проблематично је и то што су креатори Пи мреже већ креирали токене.
Како се чини, апликација уопште не рудари, већ само додељује одређени број већ постојећих токена корисницима који на свака 24 сата кликну на дугме за покретање апликације, напомиње Јејина.
И поред свега наведеног, број корисника Пи Network апликације непрестано расте. Само од марта до новембра ове године, мрежи се придружило 14 милиона нових корисника, па сада на њој "рудари" укупно 29 милиона људи.
Најновија предвиђања везана за цену Пи токена
Да би Пи постао легитимна криптовалута, неопходно је да се појави на берзи криптовалута и многи стручњаци очекују да ће се то ускоро догодити.
Како се наводи у предвиђањима компаније ДигиталЦоин, врло је вероватно да ће иницијална вредност токена бити ниска – између 0,0132 и 0,00743 долара. Сразмерним растом, до 2025. године вредност овог новчића би могла бити 0,0212 долара, пише Capital.com.
У крипто мењачници Changelly аналитичари су оптимистичнији, па наводе да би стартна цена Пи токена могла бити 0,16 долара, те да би у року од пет година достигла вредност од пет долара.
Наравно, треба узети у обзир да је у питању врло нестабилно тржиште, те да је веома могуће да су ова предвиђања далеко од истине. Свакако одговор ћемо добити када се Пи коначно појави на крипто берзи.