ОГРОМАН ПОТЕНЦИЈАЛ ЗАНЕМАРЕНЕ ВОЋКЕ: Изузетно је здрава и може бити извор добре зараде! (ВИДЕО)
Дрен се сматра биљком спонтане флоре јер код нас нема плантажног гајења, али присутан је у воћњацима због декоративности и производних и лековитих вредности.
Савремена воћарска производња код већине воћних врста, захтева значајна материјална средства за обраду, ђубрење, наводњавање, заштиту, резидбу и друге агротехничке мере, а дрен постиже високе и редовне приносе у знатно скромнијим агротехничким условима, зато ову врсту треба плантажно узгајати.
Препоручује се гајење у облику стаблашице са котластом круном (вазом), која омогућава добру осветљеност круне.
У почетку развоја воћке може се вршити оштрија резидба док касније резање мора бити сведено на минимум како се не би омело нормално функционисање биљке.
Пошто има примера аутоинкопатибилности дрена, предлаже се да у засадима, осим калемљених биљака, има и биљака добијених из семена у циљу поспешивања адекватног опрашивања.
Код нас за узгој дрена постоје одлични услови па би ширење ове занемарене воћне врсте и искоришћавање њеног огромног потенцијала за органску производњу воћа, било од великог привредног значаја. С обзиром да није захтевна биљка, може да се са релативно скромним улагањима спроводи плантажирање и на тај начин подстиче кућна радиност, односно, комерцијализовање производње садног материјала и прерађевина од плода.
На тај начин би се проширио спектар делатности и могућности ангажовања додатне радне снаге у смислу јачања сеоског туризма као једног од носилаца руралног развоја.
Дрењине у фази потпуне или технолошке зрелости постају црвене до тамноцрвене, веома ретко жуте боје покожице. У зрелости поприме слаткастокисели укус па се свеже могу конзумирати као укусно воће.
Погодне су за прераду у пекмез, мармеладу, слатко, компот, сируп, сок, ракију. Истовремено плодови имају и лековита својства. Садржај аскорбинске киселине веома је висок.
Значајно је нагласити да се од дрењина могу припремати прерађевине без адитива и без термичке обраде. Нарочито је познат тзв. мућени пекмез од дрена, који се припрема без кувања и без конзерванса, само уз мешање одређеном техником и уз додатак шећера.
У Француској и Италији некада су од овог воћа производили вино и желе или су брали недовољно зреле плодове и конзервирали их у сланој води као маслине.
У Русији се плодови дрена користе као зачин за јела од меса и рибе и у припремању супа. У Немачкој се кувају са шећером и сирћетом и додају јелима од теста и кромпира.
Дрен се често због велике избојне снаге употребљава као живе ограде. Дреновина је врло тврдо, тешко и жилаво дрво па се користи за различите намене, посебно за израду делова за машине које су изложене напору.
Дрен је веома медоносна биљка која пчелама даје прве драгоцене изворе нектара и полена у време када у природи има врло мало другог процветалог биља.
Дрен подноси ниске зимске температуре и до минус 30 степени Целзијусових. Веће штете које ниске температуре наносе дрену су од пролећних мразева, а нарочито од оних позних.
Најстабилнија руска валута није новац: УМЕСТО ПЛАТЕ 15 БОЦА ВОТКЕ!
ГРЧКА СЕ ИЗВЛАЧИ ИЗ КРИЗЕ: Повећан кредитни рејтинг економије која тоне ВЕЋ ДЕЦЕНИЈАМА
Дански "Кентаур" отворио производни погон у Врању: До краја године запослење за још 200 радника
Када после топлијег другог дела зиме и раног пролећа дође до кретања вегетације, односно, до цветања, касни пролећни мразеви могу нанети велике штете, мада се то врло ретко дешава. У јесењем периоду први мразеви могу оштетити пупољке. У летњим месецима плодови могу бити оштећени градом.
Неповољан утицај имају кише и магла за време цветања јер сметају лету пчела, што има негативан утицај на опрашивање и оплодњу.
Упркос томе, дрен доноси добар и редован принос скоро сваке године јер има доста дуг период цветања.
С обзиром да се дрен у природној популацији налази и на каменитим теренима, може се рећи да је доста толерантан на сушу, објашњава саветодавац за воћарство и виноградарство Ивана Глигоријевић, дипломирани инжењер воћарства и виноградарства из PSSS Јагодине.
СПАС ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ: Када неко запали њиву укључиће се аларм, САТЕЛИТ ВИДИ СВЕ!
РУСИЈА СПАСАВА СРПСКОГ СЕЉАКА: Све предности новог споразума са Евроазијском економском унијом!
РЕСЕТОВАЊЕ НИЈЕ ДОВОЉНО! Продаја старог паметног телефона може да вам донесе МНОГО ШТЕТЕ
Да ли Србија планира да укине рад недељом? ЧЕКА СЕ ДОГОВОР ДРЖАВЕ И СИНДИКАТА
НОРВЕЖАНИ ОБОРИЛИ РЕКОРД: Државни фонд достигао 10.000 МИЛИЈАРДИ круна, паре од нафте чувају за БУДУЋНОСТ