ОГРОМАН СКОК МИНИМАЛЦА У СРБИЈИ! Ево шта доноси ново повећање - један датум је КЉУЧАН
Министар финансија Синиша Мали најавио је повећање минималца од 1. јануара наредне године за 14 посто, а верификација те одлуке требало би се деси 13. септембра на Социјално економском савету, до када се очекује да се захтеви синдикалаца и послодаваца усагласе са могућностима државе.
Након тог састанка знаће се колико ће увећање зараде бити за близу 350.000 радника, који сада примају 35.000 динара, односно да ли су прихваћени услови државе које је предочила синдикалцима и послодавцима. Ти услови, поред скока минималца за близу 5.000, везани су и за олакшице послодавцима, којима је држава понудила повећање неопорезованог дела зараде на 12 посто, односно са 19.300 на 21.700 динара.
Минимална цена рада утврђује се по радном часу без пореза и доприноса за календарску годину најкасније до 15. септембра текуће године, а примењује се од 1. јануара наредне године.
Од 2010. године држава је повећавала минималац 9 пута. На захтеве синдиката за повећање најниже загарантоване зараде у земљи није пристајала у 2014. и 2016. години. У 2020. минималац је повећан са 27.000 динара на 32.000. Годину касније минимална зарада је увећана за 3.000 динара, а сада су очекивања и до 5.000. Минималац иначе најчешће примају људи запослени код приватника.
ОВО СУ НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА! Ево колико ће наредних седам дана коштати дизел и бензин
ВЕЋЕ РАТЕ ЗА КРЕДИТ, АЛИ ТО ЈЕ ТЕК ПОЧЕТАК! Еурибор оборио рекорд - ево шта то значи за наш новчаник
ОТКРИВЕНО: Ово је награда ако будете штедели струју - бенефиције ПЉУШТЕ
Министар Синиша Мали сматра да би овакви услови ишли и на руку и послодавцима и запосленима.
- Веома нам је важно да повећамо плате и пензије изнад нивоа инфлације и ићи ћемо на најмање 14 одсто повећање минималне зараде од 1. јануара следеће године. Да дођемо на ниво од отприлике 40.000 динара, што је огроман скок гледајући прилике. Послодавци су упозорили на повећање трошкова за раднике, и зато смо рекли да ће држава преузети на себе део трошкова повећања минималне зараде, смањићемо неке доприносе како би растеретили послодавце - рекао је Мали, гостујући у Јутарњем програму ТВ Пинк.
Овакво решење је значајно боља од постојећег, али чини се, по реакцији и синдикалаца и привредника, они су очекивали више.
- У четвртак је одржан колегијум, који је припрема за састанак Социјално-економског савета, који ће бити одржан 13. септембра. Тада ћемо знати све детаље. За синдикате је предлог повећања од 14 посто неадекватан јер смо ми тражили да повећање иде два пута односно да једно буде сада у септембру и да важи до краја године јер су значајно увећани трошкови живота. На тај начин би се примања изједначила са минималном потрошачком корпом. Након тога тражили смо да се у децембру преговара о новој минималној цени која би важила од јануара 2023. године. Оно што смо на колегијуму чули не иде у том правцу - кажу у Самосталном синдикату Србије.
Послодавци су пак од синдикалаца чини се предлогом Владе о повећању неопорезованог дела зараде за 12 посто нешто задовољнији, али не у потпуности.
- Послодавцима иде у корист повећање неопорезованог дела. Ми се надамо да ће бити простора за још неко умањење доприноса у 2023. години и то након што се дефинише буџет. Мислим да ће тада бити услова да се пензионо или здравствено осигурање умање за пола процента. Ипак, то на састанку 13. септембра не може да се очекује односно да ће влада изаћи и са тим предлогом већ је реално да се о њему разговара тек у децембру - каже Небојиша Атанацковић из Уније послодаваца Србије.