ОКО 200.000 АРАНЖМАНА ПОД ЗНАКОМ ПИТАЊА: Грчка постала огроман проблем и за агенције и за путнике
Десетак агенција пред стечајем
Рани букинг летовања у грчкој Неа Врасни за породицу из Миријева постао је никад ранији - на море је требало да оду у јуну прошле године, уплатили су аранжман још новембра 2018, а због кризе изазване епидемијом вируса ковид-19 добили су - као и сви остали у тој ситуацији - заменски ваучер који могу да искористе до краја ове године.
"УЗМИ РАЧУН И ПОБЕДИ" Познато када почиње други круг и које ће бити награде
СКАНДАЛОЗНО! У овој компанији радници могу само једном у тоалет, после морају да плате
ВАШЕ СМЕЋЕ ЈЕ НЕКОМЕ БЛАГО: Људи масовно продају нежељене поклоне онлајн
Када тачно не знају ни они, али ни сами власници агенција. Директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић каже да нема ништа ново по том питању и да је сада кључно да агенције преживе до марта или априла када би слика са заменским ваучерима могла да буде јаснија.
- За сада немамо ништа ново по том питању, нигде не може да се путује, већина земаља има забрану уласка, проблем је и са Грчком за коју имамо највише заменских ваучера. Иницирали смо прављење билатералних споразума најпре са Грчком, али и са Црном Гором, Бугарском, Турском, Шпанијом, Италијом како не бисмо имали исти проблем као прошле године - истиче Сеничић за Данас.
Идеја је, како каже, да се уради нешто слично као што је урадио Кипар који има протокол у коме на европском нивоу постоје четири категорије земаља разврстане у зависности од епидемиолошке ситуације.
- Тако се јасно даје на знање под којим условима може да се уђе у земљу. По том принципу бисмо и ми могли да направимо споразуме са овим земљама, пре свих са Грчком, да они који путују знају те услове и да на основу тога одлуче да ли желе уопште да путују или не - напомиње Сеничић.
С обзиром на то да код путника још постоји бојазан, али и проблем са тим што не желе додатно да плаћају за, на пример ПЦР тестове или да време проводе у карантину, део оних који имају ваучер за летовање у иностранству размишља о томе да их искористи у Србији.
То, међутим, неће ићи лако, односно мали је број агенција које у својој понуди имају ту опцију.
Проблем је, истиче Сеничић, што агенције у Србији немају претплате.
- Новац је у иностранству, неке агенције имају претплате на више дестинација и оне могу да комбинују на тим дестинацијама. У Србији нема тога и када неко тражи Србију онда је нама потпуно свеједно да ли ћемо платити хотелу ту услугу или тај новац вратити путнику. Како агенције новца немају, то је разлог због тога што већина не може да прихвати да се ваучер мења за неку дестинацију у Србији - наглашава Сеничић.
Део заменских ваучера је искоришћен прошле године, највише за Турску и Египат, али то је, напомиње Сеничић, највише до 20 одсто од укупног броја на тим дестинацијама, што је донекле релаксирало агенције које то раде, али је с друге стране и мали обим посла да би се од тога преживело годину дана.
- Више од 50 одсто агенција је прихватило последњу помоћ државе, у висини једног минималца, али велики број људи је добио отказе. Осим тога, кредити из Фонда се споро одобравају, за сада их је тек 80 одобрено од 350 захтева колико их има. Постоје најаве да би се из буџета могло додатно циљано помоћи туристичком сектору. Разговарали смо пре Нове године о томе и добили уверење да ћемо током јануара добити неки предлог - истиче Александар Сеничић.
Око 200.000 туристичких аранжмана под знаком питања
Иако не постоје прецизни подаци, неких 10-ак организатора путовања је кренуло пут стечаја или ликвидације због новонастале ситуације, постоје агенције попут једне из Чачка и једне из Ниша које нису опстале и где треба обештетити део путника. Сеничић верује да са тим неће бити проблема јер се ради о малим износима.
Прошле године у ово време готово све што је пуштено у продају у туристичким агенцијама било је већ резервисано или продато.
Сада је ситуација знатно другачија. Интересовања за летовања готово да нема.
- Људи се углавном интересују за заменска путовања и мало за зимовања, али све је у складу са овом ситуацијом. Најчешће се у последњем тренутку одлучују да путују и сами се организују. Хотели су изашли у сусрет јер су омогућили да се откаже у последњем тренутку и то без икаквих пенала - каже Сеничић.
Туристичке агенције сада, како кажу власници појединих, чекају пролеће да виде каква ће ситуација бити јер до тада морају да преживе.
Ако то успеју онда ће моћи да врате на посао и људе који су остали због кризе без својих радних места.
Заменске ваучере је држава прошлог пролећа Уредбом омогућила свима који су уплатили путовање преко неке од туристичких агенција до 15. маја 2020.
Више од 230.000 ваучера колико их је уплаћено у том периоду за летовања у јуну, јулу и августу прошле године моћи ће да се искористи до краја ове године, а у случају да неко не жели да путује има могућност да сачека половину јануара наредне године када ће они који ваучер не искористе моћи да добију новац назад.