ОЛАКШАН ПУТ ДО КРОВА НАД ГЛАВОМ! Почиње градња јефтиних станова у Београду - познате прве три локације
Познате прве три локације за будуће јефтине станове за грађане који су спремни да плате до максимално 1.500 евра по квадрату.
Јагма за становима у Србији, а пре свега у Београду, не јењава, а традиционално се највише траже мањи станови и они који се не цене више од 2.000 евра колико је тренутно просек у Београду.
ДИВНА ВЕСТ ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ! Кркобабић најавио: "Пензије ће пратити раст плата"
Просечна цена станова у новоградњи у првом полугодишту је износила 179. 852 динара а цене су се кретале од 53. 382 динара по метру квадратном, колико је квадрат коштао у Бујановцу до 373.406 динара у београдској општини Савски венац. Најскупљи квадрати су продати и на Новом Београду.
Чињеница је међутим, да већина наших грађана не може да приушти стан, за ту цену, ни преко кредита. Како процене говоре, да би грађанин Србије купио стан величине 70 квадратних метара у просеку су му потребне 15,2 годишње бруто плате.
Управо због тога, ускоро ће за многе бити олакшан пут до крова над главом. Марко Стојчић, главни градски урбаниста најавио је градњу јефтиних станова.
Циљ је да се обезбеде грађани који не могу да приуште скупе станове и куће и то што ће се омогућити услови за изградњу свих категорија некретнина.
Колико би могао да кошта квадрат јефтиног стана?
Стојчић открива и да би цена тог квадрата могла да буде од 1.300 евра. Указује да је важно раздвојити да коначно, јефтини станови не подразумевају само станове за "безбедњаке", већ је сада реч о непокретностима за све грађане.
- У овом случају не причамо о становима где би инвеститор била Република Србија или Град Београд, у смислу да неко дотира нешто. Овде говоримо о нечему што се зове социјално равноправан урбанизам. Он подразумева да град кроз своје планске документе обезбеди могућу градњу на локацијама које немају или не могу да достигну цену која је данас просечна у Београду - каже Стојчић.
Према његовим речима, то је оправдано јер је у нашој земљи, нарочито у престоници, највећи и једини дефицит станова управо у сегменту најјефтинијих односно, за оне грађане чија куповна моћ не може да исрпати тренутне цене квадрата. Углавном су то људи који немају високе плате, приватне компаније, не раде у ИТ сектору, или неком сличном високо плаћеном.
Неколико локација већ има услове за градњу таквих станова, а то су пре свега Макишко поље и лева обала Дунава. Како се сазнаје, у првој фази биће укључена Крњача, али и још неки делови Борче и Овче.
Инвеститорима мањи трошкови
- Планском документацијом Град је за неколико већих локација, као што је Макишко поље, обезбедио могућност изградње таквих стамбених објеката. Верујемо да је локација на Макишу идеална, док је лева обала Дунава донекле реализована али има простора да сезграде делови Овче, Борче и Крњача. Потенцирамо Макишко поље јер крећемо изградњу метро система, чиме се додатно диже квалитет локације односно њена повезаност - рекао је он додајући да се гради се и једна велика саобраћајница која ће повезати Чукарицу и метро чиме ће се мотивисати власници приватних парцела да крену у урбанизацију.
На питање да ли већ има занитересованих инвеститора, главни градски урбаниста одговара потврдно. У старту мањи трошкови, наводи, биће мотив да многе грађевинске компаније.
- Сигурно да има и сигурно ће препознати шансу. Не могу сви инвеститори да праве скупље станове од просека нити то већина грађана може да приушти, тако да увек граде оно што се тражи - говори Стојчић.
Иако се цене некретнина у Београду одређују према тржишту, очигледно је да постоји интересовање без обзира на високе цене. Та цена, очекивано, за ове станове морала би да буде конкурентна.
- Из моје перспективе, цена тих станова могла би да буде од 1.300 до 1.500 евра, што је с једне стране тржишту прихватљиво, а с друге стране што би инвеститорима било исплативо. тј да могу да остваре профит на тим локацијама где и цена парцела није висока, а где би имали мање трошкове изградње- рекао је Стојчић.