ОПОРАВИЛО СЕ ТРЖИШТЕ НЕКРЕТНИНА У СРБИЈИ: Ево где је повећана потражња и у којим местима су станови НАЈЈЕФТИНИЈИ?
У Удружењу банака Србије речено је да нема пада активности када је реч о стамбеним кредитима
Председник УО Кластера некретнина Ненад Ђорђевић је рекао да се већ у последњој седмици маја промет некретнина вратио на ниво из фебруара или прве недеље марта.
Велики конвој хуманости стигао и у западну Србију – До сада најозбиљнија донација за Општу болницу Ваљево
СКАНДАЛ У ИТАЛИЈИ! ПОСАО ЦВЕТА, А РАДНИЦИ НА ПРИНУДНОМ: Предузећа злоупотребила помоћ државе!
ДОБРА ВЕСТ ЗА СВЕ ПРИВРЕДНИКЕ: Ево ко све може да конкурише за други пакет државне помоћи
- За разлику од земаља где су мере за сузбијање корона вируса довеле до већег пада промета некретнина и где ће трајно оставити последице, то код нас није случај. Јер, наше тржиште није зависно од кредитних купаца већ је инвестиционо, пошто 70 одсто купаца на нашем тржишту купује готовином - наводи Ђорђевић, који је и заменик председника Групације посредника у промету непокретности у Привредној комори Србије.
Објашњава да цене некретнина одржавају однос понуде и потражње и очекује да ће потражња у Србији остати велика и да се зато неће снижавати цена некретнина.
- У току ове кризе дошло је до прерасподеле цена на тржишту, па су тако порасле цене кућа у приградским насељима и ободним општинама Београда, као што су Гроцка, Барајево, Лазаревац, Сопот... Исто је и у околини Новог Сада. Људи су видели да за цену, на пример, двособног стана у Миријеву могу да купе кућу са плацем и окућницом у поменутим општинама - навео је Ђорђевић.
Тржиште стамбених некретнина се опоравило, након пада од скоро 70 одсто за време ванредног стања, а цене су остале готово непромењене.
Међутим, повећана је потражња, као и цена, кућа у приградским општинама у околини Београда и других већих градова, кажу посредници у промету непокретности.
У Удружењу банака Србије речено је да нема пада активности када је реч о стамбеним кредитима, да је тренутно регистровано око 120.000 стамбених кредита и да је њихова просечна вредност око 30.000 евра.
Када је реч о становима, њихова цена стагнира и на истом је нивоу као и пре кризе, каже Ђорђевић и додаје да се нови станови продају и да су "сви велики пројекти распродати".
И даље се највише траже станови на Новом Београду и Врачару, у центру града, али и у ободним насељума као што су Миријево и Жарково где је цена станова јефтинија, у новоградњи измађу 1.200 и 1.400 евра по квадрату, док је нешто нижа цена старих станова.
Додаје да кризни периоди могу чак и да поспеше куповину некретнина, јер инвеститори ту желе да склоне свој новац, као и да је то био случај код нас током деведесетих година прошлог века.
Ђорђевић наводи да су код нас бољи услови за стамбене кредите него у земљама региона, пошто су каматне стопе ниже и износе у Србији у просеку око 2,7 одсто, док су у Хрватској око 3,2 или 3,3 одсто у БиХ и Црној Гори знатно више.
- Не верујем да ће цене некретнина да падну код нас, нису пале ни у САД, где је тржиште потпуно другачије - каже Ђорђевић.
Иначе, тржиште САД је највеће на свету и утиче на кретања на свим осталим тржиштима.
Генерални секретар Удружења банка Србије Владимир Васић је рекао да се око 30 или 35 одсто некретнина купује путем стамбених кредита, а остатак готовином, најчешће од продаје старог стана.
Истиче да је тренутно регистровано око 120.000 стамбених кредита, с обзиром да је пре шест или седам година било свега 75.000 тих кредита.
- Сада је стабилна ситуација и не примећујемо неки пад. Такође, немамо раст НПЛ-ова (ненаплативих кредита) што се тога тиче. Видећемо какав ће бити трећи и четврти квартал по питању стамбених кредита, за сада банке кредитирају и по кредитном бироу не примећујемо да има неких значајнихих осцилација - навео је Ђорђевић.
Додаје да ситуација са корона вирусом није значајније утицала на стамбене кредите у нашој земљи.
У Републичком геодетском заводу је речено да ће просек цена непокретности у првој половини године бити урађен током јула и августа и да ће званични подаци бити објављени 1. септембра.
РГЗ је раније објавио да је се обим тржишта непокретности смањио за 70 одсто у односу на период пре ванредног стања, као и да током ванредног стања није дошло до смањења цена непокретности.
Такође, да су током седам недеља трајања ванредног стања остварене 5.343 купопродаје непокретности.
Катастру су те уговоре доставили јавни бележници путем еШалтера.
"КАДА ВЕТАР ПУШЕ И ЋУРАНИ ЛЕТЕ": Пубертетлије из досаде тргују акцијама и то раде добро!
Прва СЕРТИФИКОВАНА КОРОНА ФРИ ПЛАЖА! Омиљена је туристима, а овде вирус не залази!
РЕКОРДНА ЦЕНА ЗЛАТА: Нећете веровати ко купује више од Кинеза!
Аустралија нашла решење за све који су на боловању: Због короне промењен начин плаћања радника!
Одржано је више од 1.000 скупова током претходне године, али знате ли који град је омиљена КОНГРЕСНА ДЕСТИНАЦИЈА?