Овај европски град је са дна дошао до ЕКОЛОШКОГ лидера: Пластичне кесе су прошлост, а трамваји су електрични
Већ трећу годину заредом Гетеборг, други највећи шведски град, проглашен је за најодрживији у свету.
Шведска је глобални лидер у покрету одрживог туризма, а Гетеборг европска престоница паметног туризма 2020. према Европској комисији.
Познат датум почетка експлоатације СРПСКЕ НАФТЕ: У пројекат века већ уложено више од ДВЕСТА МИЛИОНА ДОЛАРА
КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА ПРОДАТА ЗА 387,02 МИЛИОНА ЕВРА: Влада Србије и НЛБ банка потписали уговор о купопродаји
Смештен на западној обали Шведске, бивши лучки индустријски град није увек био толико еколошки освешћен. То се променило средином осамдесетих година прошлог века, кад је шведска министарка околине Биргита Дал обишла Гетеборг и прогласила град ''вратима пакла''.
Политички и пословни лидери обећали су да ће трансформирати град из 17. века у светионик урбане одрживости. Ти напори су, изгледа, уродили плодом.
Данас је Гетеборг град са ботаничком баштом са палмама и егзотичним биљкама, електричним трамвајима на улицама, становницима на бициклима и електричним скутерима, занатским пивом, прженом кафом, веганским млеком и једном од најбоље понуде морске хране у свету.
Ту су и канали, урбани паркови и калдрме, трајекти који преко реке Гете воде до бесплатне сауне и јавног базена где се вода чисти апсолутно без хлора, а свлачионице су направљене од рециклираних флаша.
Имајући то у виду, није ни чудо да је Гетеборг проглашен за најодрживију дестинацију према Индексу одрживости глобалних дестинација. Очишћена је чак и некад суморна лука, која је 2011 примила Бродарску награду за допринос регионалној околини и била је прва у свету која је обезбедила копнени погон за вез возила, смањујући тиме емисије штетних гасова.
Млада шведска климатска активисткиња Грета Тунберг, која је постала позната широм света својим протестима испред парламента у Стокхолму, је такође утицала на ситуацију у Гетеборгу.
- Грета је веома важан глас у наше време. Она утиче на све нас на различите начине. Мислим да је индустрија туризма у Гетеборгу веома свесна важности одрживости, јер већ дуго времена радимо на тим питањима. Али Грета је искристалисала хитност повећања нивоа у свим индустријама. Она охрабрује младе људе да подигну свој глас - истакла је Катарина Торстенсон, шефица одрживости локалног туристичког одбора "Гетеборг & ко".
Одбор наводи да више од 90 одсто хотела у граду има еколошки сертификат, што значи да испуњавају стандарде одрживости и екологије које су поставиле регионалне организације. Овде су мале бочице шампона, пластични прибори и сламке одавно ствар прошлости.
Хотел "Егерс", трећи најстарији у Шведској, своју струју добија из турбине на ветар на обали и строгим регулисањем фосилних горива, хемијских производа и отпада.
На крову хотела Кларион, старе поште са елементима оригиналне архитектуре, налази се органска башта коју су засадили урбани фармери. Посетиоци Гетеборга могу се прикључити, како пише BBC, урбаним сафаријима, да сазнају више о локалној производњи хране, јер град има неколико урбаних фарми и башти.
Још једна од предности Гетеборга су његова интимност и приступачност. Туристи могу да изнајме бицикл или електрични скутер да истраже град, или се послужити једним од 260 електричних трамваја у граду, од којих су многи именовани према славним становницима овог града. Ту су, наравно, и електрични аутобуси. Тренутно се 65 одсто гетенборшког јавног превоза креће захваљујући обновљивим енергијама, са циљем да град постане потпуно електричан до 2030.
Гетеборг, међутим, не би био заиста зелен да нема природу – град је окружен густим шумама липе и букве, а зеленог простора има 264 метара квадратних по становнику. Ботаничка башта и Слотскоген су међу најлепшим парковима, а у потоњем се налазе дрвене стазе, ливаде, Природњачки музеј и једини бесплатни зоолошки врт у земљи.
Град је недавно изградио Готаледен, нову пешачку стазу која почиње у Гетеборгу и повезује се са различитим трамвајским станицама дуж руте од 71 километра. Последња станица је градић Алингсас који се често описује као "престонице шведске фике" (омиљени тамошњи ритуал испијања кафе и једења колача с пријатељима током дана), јер има највише кафића по становнику у земљи.
Гетеборшки становници су са ентузијазмом прихватили одрживи стил. Компанија "Трајв", на пример, продаје само органску или рециклирану гардеробу без токсина, израђену без употребе јефтине радне снаге. "Нуди џинс" је међународни бренд који је лансирао линију одрживог џинса.
Град је пун бувљих пијаца, од којих је највећа Мегалопис, а отвара се у популарном дистрикту Мажорна крајем маја. Ту су и еколошки оријентисани ресторани, од којих су многи вегетеријански. Према закону, сво месо које се продаје у општини мора бити органског порекла. "Таверна Аверна" узгаја своје поврће на крову. "Кока" обезбеђује своју храну преко локалних фармера и произвођача морске хране.
Следеће године Гетеборг слави 400 година постојања и град се ужурбано припрема за велики јубилеј. У граду се одржавају конференције о одрживом урбаном дизајну и локални становници се консултују по питању пројеката који ће допринети њиховим животима.
Један од најзанимљивијих пројеката је урбани парк Јубилеумспаркен у предграђу Фрихамнен, близу отвореног базена и сауне. Циљ је да ово подручје постане зелени и динамични део језгра града, наводи BBC.
ПАЖЊА! Ево како ХАКЕРИ ЗЛОУПОТРЕБЉАВАЈУ ВАШЕ ПОДАТКЕ
У ПРВОМ КВАРТАЛУ НАЈВЕЋИ РАСТ У ЕВРОПИ Вучић: "Просечна плата у марту 515 евра"
У ЛОЗНИЦИ ЋЕ СЕ ПРОИЗВОДИТИ ЕЛЕКТРИЧНЕ БАТЕРИЈЕ: Влада Србије тражи потенцијалног стратешког партнера
Храна из Србије ускоро у маркетима Уједињених Арапских Емирата!
СРБИЈА ГРАДИ ЛЕДОЛОМАЦ: Пловиће десет дана БЕЗ ДОПУЊАВАЊА горива!