ОВЕ ГОДИНЕ ИМАМО 13 НЕРАДНИХ ДАНА: У четвртак је државни празник, ево шта вас чека ако радите
У четвртак 11. новембра обележава се државни празник - Дан примирја у Првом светском рату, што је уједно и последњи државни празник на који се не ради у овој години.
Пре 2012. године, овај датум се обележавао само на првим часовима у свим основним и средњим школама у Србији и то почев од 2005. године.
У Србији, али и многим земљама широм света, 11. новембар слави се као Дан примирја у Првом светском рату, чијим су потписивањем, у 11 сати у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у шуми Компјењ у Француској, силе Антанте и Немачка окончале сукоб пре тачно 100 година. Након тога преговори о условима мира су настављени, а потом и договорени, али тек Версајским миром 28. јуна 1919. године, чиме је Први светски рат и званично окончан.
Царлос Енцинас: Прилике су као трка коња, искористите своју на Универзуму!
КИРИЈЕ У БЕОГРАДУ ОТИШЛЕ У НЕБО: Нећете веровати за колико се издају гарсоњере - Ниш и Нови Сад прате тренд
РАДИТЕ ЗА ДРЖАВНИ ПРАЗНИК? Имате право на увећану зараду - ево какве су опције
Ове календарске године, гледајући Закон о раду, у нашој земљи се одмарало укупно 13 пута. Почели смо са 1. и 2. јануаром поводом дочека Нове године, а затим 7. јануаром када смо прославили Божић и наставили у фебруару када се обележавао Дан државности. За Васкрс смо имали четири нерадна дана. У чевртак, 11 новембра је и последњи празник, однсобно нерадан дан у овој години.
Нова година – 1. и 2. јануар
Први дан Божића, верски празник – 7. јануар
Сретење - Дан државности Србије – 15. и 16. фебруар
Васкршњи празници почев од Великог петка закључно са другим даном Васкрса
Празник рада – 1. и 2. мај
Дан примирја у Првом светском рату – 11. новембар
Према Закону о раду, запослени који ради на дан празника који је по закону нерадан дан има право на увећану зараду у висини утврђеној општим актом и уговором о раду, а најмање 110 одсто од основице.
Поред слободног викенда, када се укупном броју дода и дан за прославу крсне славе, рекло би се да је много слободних дана. Међутим, ситуација је другачија ако се поредимо са неким другим земљама где се празнује чак и до 25 дана.
Тако рецимо Шри ланка својим радницима допушта да празнују 25 дана, а рецимо Камбоџа је прошле године предњачила са укупно 28 дана, док је за 2020. годину смањила тај број па је тако сада имала "свега" 22 нерадна дана.
Према подацима портала "Office Holidays" може се закључити да ни грађанима Кипра није мало одмора јер годишње имају 15 нерадних дана. Интересантно је и што Шпанија има свега осам нерадних дана који важе за целу државу, али се много празника обележава по регионима и градовима посебно.
Када се говори о нашем региону, поново смо у средини. У Хрватској ће у 2020. години бити 11 нерадних дана, а Црна Гора редовно предњачи са 14 нерадних дана.