Ово је списак свих бесплатних бања за пензионере: За ових седам влада највећа потражња, ево шта све лече
Пензионери, до сутра 27. јануара, могу да се пријаве на оглас Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за одлазак на десетодневну бесплатну рехабилитацију у здравствено-стационарним установама и бањско-климатским лечилиштима.
У објављеном огласу Фонда ПИО наводи се да право на опоравак имају корисници старосних, инвалидских и породичних пензија, који имају пребивалиште на територији Србије и чија пензија износи до 50.683 динара. На располагању имају чак 25 бања.
Уз пријаву, потребно је поднети пензијски чек, доказ о висини пензије из иностранства, као што су извод банке, потврда иностраног носиоца социјалног осигурања и слично, попуњену пријаву са изјавом, на прописаном обрасцу, где жели да користи рехабилитацију, да осим пензије корисник нема других личних примања, да није ишао на рехабилитацију по овом програму у претходних пет година.
Процењује се да ће на бесплатан опоравак у неку од бања Србије бити упућено 22.100 корисника пензија, што је једнако пријављеним расположивим капацитетима у бањама.
Новим правилником проширен је списак установа за упућивање корисника пензија на бесплатну рехабилитацију, па ће од ове године пензионери на бесплатан десетодневни опоравак моћи да иду и у Матарушку и Богутовачку бању.
На списку ове погодности, поред Матарушке и Богутовачке бање, налази се чак 24 бања у којима се реализује бесплатан боравак и лечење за наше најстарије грађане, а Информер вам доноси детаљну листу:
- Институт за лечење и рехабилитацију "Нишка Бања", Ниш;
- Специјална болница за болести штитасте жлезде и болести метаболизма "Златибор", Чајетина;
- Институт за рехабилитацију Београд "Селтерс", Младеновац;
- Специјална болница за лечење и рехабилитацију "Меркур", Врњачка Бања;
- Специјална болница за неспецифичне плућне болести "Сокобања", Сокобања;
- Специјална болница за неуролошка и посттрауматска стања "Др Боривоје Гњатић", Стари Сланкамен;
- Специјална болница за рехабилитацију "Русанда", Меленци;
- Специјална болница за рехабилитацију "Горња Трепча", Горња Трепча;
- Специјална болница за рехабилитацију Бања Ковиљача;
- Специјална болница за рехабилитацију "Буковичка Бања", Аранђеловац;
- Специјална болница за прогресивне мишићне и неуромишићне болести, Нови Пазар;
- Специјална болница за рехабилитацију "Рибарска Бања", Рибарска Бања;
- Специјална болница за специјализовану рехабилитацију "Агенс", Матарушка Бања;
- Специјална болница за рехабилитацију "Златар", Нова Варош;
- Специјална болница за рехабилитацију, Ивањица;
- Специјална болница за рехабилитацију "Гамзиград", Гамзиградска бања, Зајечар;
- Специјална болница за рехабилитацију "Millennium Медицал Центар", Врањска Бања;
- Специјална болница за рехабилитацију "Бања Кањижа", Кањижа;
- Специјална болница за рехабилитацију "Бујановац", Бујановачка Бања;
- Специјална болница за рехабилитацију "Гејзер", Сијаринска Бања, Медвеђа;
- Специјална болница за рехабилитацију "Јунаковић", Апатин;
- Специјална болница за рехабилитацију "Термал", Врдник;
- Специјална болница за рехабилитацију "Бањица", Сокобања;
- Специјална болница за рехабилитацију "Пролом Бања", Пролом Бања; -
- Специјална болница за рехабилитацију "Пролом Бања", ПЦ Луковска Бања.
Када је реч о погодностима за пензионере који немају право на бесплатан боравак у бањама, у ПИО фонду истичу да већина бања нуди могућност плаћања путем административне забране, о чему корисници треба да се распитају у конкретној установи у коју би желели да оду на рехабилитацију.
Информер вам представља какве све погодности и лечења нуде једне од најпопуларнијих бања које нуде потпуно бесплатно лечење за пензионере.
Нишка бања
Богатство Нишке Бање састоји се од 5 извора лековитих вода ("Главно врело", "Сува Бања", "Школска чесма", "Бањица" и "Пасјача") и природног минералног блата које се зове пелоид. Два од ових пет извора, спадају у топла радиоктивна врела, а Нишка Бања је због њих смештена међу најпопуларнија српска природна лечилишта.
У Нишкој бањи се лечи: висок крвни притисак, срчана обољења, реуматске тегобе, зарастање прелома, болести локомоторног апарата, респираторни органи, нервна обољења, обољења желуца и црева, поремећаја жлезда са унутрашњим лучењем, као и гинеколошка обољења.
Сокобања
Захваљујући свом географском положају, великом броју извора термалних лековитих вода, Сокобања је најбољи избор за лечење разних болести.
Сокобања је позната још из доба Римљана а оно што је чини посебном је лековити племенити гас радон који благотворно делује на многе болести.
Радиоактивна термоминерална вода и гас радон пружају основу за успешно лечење многих болести у Сокобањи:
Лечење болести дисајних органа у Сокобањи: бронхијална астма, акутни хронични бронхитис, бронхиектазије, емфизем, акутна и хронична респираторна инсуфицијенција, синузитис, алергије и друге честе респиратурне инфекције.
Неуролошка обољења: неуралгије, радиокулити, неурозе, психонеурозе и тања после повреде периферних нерава.
Болести локомоторног апарата: дегенеративни реуматизам (артроза, спондилоза), екстраартикуларни реуматизам (фиброзити, миозити), хронични инфламаторни реуматизам и последице траума и ратних рањавања.
- Болести ендокриног система (диабетес mellitus)
- Кардиоваскуларне болести
- Болести бубрега
- Кожна обољења
- Болести метаболизма
Бања Селтерс
Селтерс бања налази се у Младеновцу, на обронцима планине Космај. Термоминерална вода Селтерса извире са два извора. Спада у групу најлековитијих природних минералних вода са температуром од 40 степени и може се користити за пиће, купање, инхалацију и испирање.
Селтерс вода у базену се користи као хидрокинезитерапијска процедура код дегенеративних обољења коштано-зглобног система: мирне фазе запаљењског реуматизма. стања после повреда локомоторног система повреде костију, зглобова, мекоткивних структура ) неуролошких обољења.
Врњачка бања
Једна од најпопуларнијих дестинација како за домаће, тако и за стране туристе јесте Врњачка бања.
Природни лековити фактори Врњачке Бање, погодују лечењу широког спектра различитих обољења, дегенеративних промена, физичких оштећења, а доприносе и општем побољшању здравственог стања.
Термоминерални извори Врњачке Бање, њене климатске карактеристике, као и остали природни лековити фактори, користе се у природним терапијама следећих обољења: шећерне болести, болести органа за варење, болести јетре, болести мокраћних органа, болести коже, очију, нервног система, као и побољшање и превенцију општег здравственог стања пацијената.
Бања Ковиљача
Као и многе друге бање у Србији, и Бања Ковиљача може се похвалити дугом историјском и лечилишном традицијом.
Благодетима традиционалног природног лечилишта и достигнућима савремене физикалне медицине и рехабилитације у бањи Ковиљачи се лече: реуматична обољења, дегенеративне промене зглобова и кичменог стуба, Дискус хернија и стања након операције дискус херније.
Рибарска бања
Рибарска бања је мало насеље ушушкано на обронцима планине Јастребац (тачније на њеном масиву који се зове Велики Јастребац), са само 280 становника по последњем попису. Припада Расинском округу, а од града Крушевца је удаљена око 34 километара.
У Рибарској бањи лече се скоро сва коштана обољења, сва три облика реуматизма, деформације кичменог стуба, повреде зглобова, хемиплегије, хемипарезе...
Након операција на костима или стања након коштаних прелома, доктори ће вам најчешће препоручити Рибарску бању као идеално место за ваш опоравак.
Пролом бања
Пролом Бања је једна од најмлађих бања Србије, иако се зна да су њени лековити извори коришћени још у праисторији.
Чувена проломска вода је најбоља за лечење болести бубрега и мокраћних путева и стога се користи за избацивање камена и песка.
Подсетимо, заменик директора Фонда ПИО Александар Милошевић истакао је за Танјуг да ће прве прелиминарне листе бити објављене већ крајем фебруара.
- Прелиминарне ранг листе биће објављене 25 радних дана од дана када истекне оглас, односно 25. фебруара. Корисници имају право да уложе приговор у року до пет радних дана од дана објаве прелиминарне ранг листе, а комисија има рок од пет календарских дана да одлучи по жалби. Коначне ранг листе биће објављене 10. марта - рекао је Милошевић.
Извор: Информер