ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ АКО ИДЕТЕ НА ОДМОР КОЛИМА: Где сипати гориво, можете уштедети и до 20 евра
Цене горива у региону су прилично уједначене, а кључну разлику у малопродајној цени горива на пумпама праве државе својим политикама акцизног опорезивања, које нису једнаке и на шта свака држава има право.
Са почетком сезоне годишњих одмора и путовања на море, која су многи једва дочекали после прошлогодишњег карантина, цена горива једна је од битнијих ставки приликом планирања летњег буџета. Возачима се углавном саветује да на дужи пут крену са пуним резервоаром, али како се цене бензина у околним земљама разликују, није лоше знати како да "темпирате" посете бензинским пумпама.
Најскупљи бензин у региону је у Грчкој, где литар безоловног бензина кошта 1,62 евра, а најјефтиније је у Босни и Херцеговини и Бугарској – 1,02, односно 1,04 евра. Србија се на обе листе налази при врху, а разлика међу земљама, дакле, иде и по 70 динара по литри.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ОБРАДОВАЛЕ ПОСЛОДАВЦЕ, АЛИ И ЗАПОСЛЕНЕ У СРБИЈИ: Много мањи порези, више новца за плате!
ФЕНОМЕНАЛНЕ ВЕСТИ! Египат признаје сертификате, НИЈЕ потребан ПЦР тест!
ПЧЕЛАРИМА И ПО 150.000 ДИНАРА: Минимални подстицаји ишли су већ од 36.000 динара, а ово су и добитници
Безоловни бензин најскупљи је у Грчкој, једној од омиљених летњих дестинација српских туриста. Литар горива на грчким пумпама кошта 1,62 евра, а посматрајући регион, на другом месту налази се Хрватска, са 1,40 евра по литру. Већ на трећем месту по висини цене налази се Србија, где литар безоловног бензина кошта 1,31 евра.
Најјефтинији бензин у региону возачи могу да купе у Босни и Херцеговини, за 1,02 евра по литру, а одмах затим следи Бугарска са 1,04 евра.
Дизел гориво најскупље је код комшија у Хрватској и кошта 1,36 евра по литру, а већ на другом месту налази се Србија, где литар дизела кошта 1,35 евра. И најјефтинији евродизел у региону точи се у Босни и Херцеговини, за 97 евроценти по литру, а одмах затим следи Северна Македонија са 99 евроценти.
Тако ће возач за пун резервоар безоловног бензина, који у просеку има око 50 литара, у Србији платити 65,6 евра. Ако гориво сипа у БиХ платиће 51 евро, а у Северној Македонији 55,5 евра, што значи да се уштеда по једном "танковању" креће од 1.200 до 1.800 динара.
Ако на путу до мора у просеку пређу 600 километара, уз просечну потрошњу (у зависности од возила, услова и стила вожње) од 5 литара горива на 100 километара, уштеда за српске возаче који сипају бензин у БиХ била би око 1.000 динара, а ако њихово возило троши дизел скоро 1.400 динара. Ако сипају бензин у Северној Македонији уштедеће око 700 динара, док ће дизелаши уштедети скоро дупло више – око 1.300 динара.
Цене горива у региону су прилично уједначене, а кључну разлику у малопродајној цени горива на пумпама праве државе својим политикама акцизног опорезивања, које нису једнаке и на шта свака држава има право.
Ипак, из Удружења нафтних компанија Србије истичу да је цена горива подложна сталним променама, јер у највећој мери зависи од цене сирове нафте на берзама. Очекује се да би цена нафте до краја 2021. могла да буде од 75 до 80 долара по барелу, на шта ће највише утицати однос понуде и потражње, односно отварање економија након побољшања епидемиолошке ситуације.