ОВО НИКАДА НИСТЕ ЧУЛИ: Добили 140 милијарди евра помоћи, а сада не знају шта ће с новцем
У земљи која од 2016. није успела донети целогодишњи буџет због продужене политичке парализе, потреба за изненадним повлачењем додатног новца је изазов
Након што је осигурала издађан део европских средстава за опоравак од корона-кризе, Шпанија се суочава са невероватним проблемом. Наиме, они не знају како да искористе сав тај новац, рекли су Ројтерсу владини извори.
- Ово није криза новца, него криза идеја - рекао је један од извора.
ГРАЂАНИ, ДАНАС СТИЖЕ НОВАЦ НА РАЧУНЕ: Ако спадате у ову групу, пожурите на шалтере!
ДАНАС И СУТРА КЉУЧНИ РАЗГОВОРИ НА ВИШЕ ФРОНТОВА: Које ће све пројекте ДФЦ финансирати у нашој земљи?
СВЕТСКА ЕКОНОМИЈА ЋЕ СЕ ОПОРАВИТИ ОД КРИЗЕ: Међутим, сада постоје други фактори који могу да утичу на њен пад
У земљи која од 2016. није успела донети целогодишњи буџет због продужене политичке парализе, потреба за изненадним повлачењем додатног новца је изазов, рекли су извори.
Пад у економији 18,5 одсто
Шпанија је изузетно тешко погођена пандемијом. Од ковида-19 оболело је више од 640.000 људи, највише међу земљама западне Европе, а умрло је више од 30.000 људи. Економија је у другом тромесечју пала за 18,5 одсто.
Како би се опоравила, Шпанији је бесповратно додељено око 140 милијарди евра из пакета Европске уније за опоравак од коронавируса, укупно вредног 750 милијарди евра. То укључује 43 милијарди евра бесповратних средстава само у наредне две године - што је око осам одсто годишње потрошње.
- Потрошити тај новац није лако - рекао је други владин извор.
Забринутост и нервоза
Четири извора упућена у управљање фондовима рекла су да постоје забринутост и нервоза око тога како поставити систем за преузимање толике количине ликвидности.
Други извор са директним увидом у управљање фондовима рекао је да су главни пројекти за примање средстава већ наменски предвиђени и да ће се Шпанија сигурно придржавати рокова и захтева које намеће Брисел.
Европска комисија препоручила је европским владама да новац из пакета опоравка троше на зелену енергију, саобраћај и улагања у дигитализацију
Шпански премијер Педро Санчез, који се на самитима Европске уније у јулу борио за одобрење фонда за опоравак, ставио је свој кабинет у позицију надзора спровођења плана опоравка, а требало би да буде оформљено и саветодавно тело које чине директори корпорација, рекао је други извор.
- Тренутни изазов је на који ће се начин новац који стигне у потпуности искористити. Мораће да постоје пројекти с великом апсорпцијом инвестиција - рекао је директор консултантске компаније "Ред 2 ред" Хосе Моисес Мартин.